Před každou sezonou je nezbytné zkontrolovat stav všech krmelců, jelikož se stávají terčem vandalů. Proto se myslivci začínají na zimu soustředit již po žních.

„Je těžké pochopit, proč někdo zničí krmelec, který je určen k pomoci zvířatům přežít zimu. Kdybychom měli s přípravami začít nyní, tak to zcela jistě nestihneme,“ sdělil Deníku vedoucí Lesní správy Nižbor František Davídek.

S bezohledností návštěvníků lesů se setkal také Jiří Šebek z Lesní správy Lužná: „Není to nic nového, výtečníci vždy ničili a budou ničit naše myslivecká zařízení. Obrany proti tomu není,“ shrnul situaci.

Časy dokrmování a doplňování krmelců nejsou pevně určeny, ale orientují se podle počasí. „Podle množství zvěře jsou určité dávky na kus a den. Kontroly krmelců a jejich doplňování musí být průběžné. Po zimě je třeba každý krmelec nejen vyčistit, ale především vydezinfikovat,“ doplnil Davídek.

Kromě ničení krmelců trápí myslivce také krádeže solí, ze kterých získává zvěř důležité minerály. Velkou škodu způsobí zloději proto, že sůl musí mít zvěř k dispozici celoročně. „Velké kusy červené soli mizí především v období houbařské sezony. Její cena se počítá na kila, proto jedna hrouda stojí i devadesáti korun. Bohužel se proti tomu nelze nějak bránit,“ povzdychl si předseda Okresního mysliveckého spolku Kladno Vladimír Moravec.

Myslivci dokrmují zvěř několika druhy krmiv, mezi které patří objemová, jadrná a dužnatá potrava. Pod tyto názvy se řadí seno, jetel, zrno kukuřice, ječmene i ovsa nebo také žaludy, kaštany a bukvice. Zvěř si také ráda pochutná na řepě či bramborách.

Pomoci pánům lesa chtějí i děti, které sbírají potravu pro čtyřnohé kamarády. Stejně tomu bylo i v Základní a Mateřské škole v Kladně – Hnidousích, kde pořádají tradiční sběr kaštanů a žaludů. Jak informovala Jiřina Bejčková, v letošním roce se žáci obzvláště činili. "Byli tak pilní, že sebrali 1210 kg kaštanů a 90 kg žaludů. Kaštany a žaludy jsme předali Lesní správě v Nižboru ,“ dodala.

Vladimír Moravec radí, co dobrého můžeme zvířatům přinést ke krmelci: „Tvrdé pečivo má zvěř ráda, jako první zmizí vždy to bílé. U chleba je potřeba dbát na to, aby nebyl na otevřeném místě, protože, když do něj naprší, začne kvasit. Po pozření by takový chléb mohl zvěři ublížit. Absolutně nevadí, když děti nosí do lesa zvířatům nějaké to jablíčko. Jediný problém je, že při velikém mrázu, může ovoce přemrznout,“ doplnil.