Kdyby jen viděli jaké utrpení je schopen jejich ´mazlíček´ způsobit jinému zvířeti. Poslední případ uštvané, pomalu umírající srny, se stal minulý týden. Revírník Viktor Veselý z Lesní správy Nižbor informoval Miroslava Lindu o nálezu mrtvého zvířete v lokalitě U Zvonečku na okraji Kladna–Rozdělova. „Máme povinnost uhynulou zvěř na honebních pozemcích odklízet,“ vysvětlil Linda.

Vyrazil tedy se svou fenou do lesa, kde na ně čekal neradostný pohled na zubožené zvíře. „Tělo srnky bylo ještě teplé. Měla viditelné známky potrhání psem, jako jsou rozervané kýty na kost,“ popsal myslivec.

Ovšem ten nejhorší pohled, který prozradil veškeré utrpení, jež musela srna před smrtí prožít, se objevil až po jejím stažení z kůže. Měla potrhané kýty, hřbet, krk, plec i hlavu. To vše zažila podle krevních sraženin před tím, než vydechla naposledy.

„Musela neuvěřitelně dlouho trpět a naříkat, než se psovi podařilo ji zadávit. Nechápu, že to jeho majitel neslyšel a nezabránil tomu,“ podivoval se Miroslav Linda. Tento případ rozhodně nebyl prvním, který se v těchto místech za poslední roky udál.

Navíc podle myslivců bezohlednost majitelů psů narůstá a úměrnou křivkou se množí i případy, kdy psi napadají také lidi.

„Majitelé psů si neuvědomují, jaké sankce jim hrozí za porušení zákona. Státní správa jim může vyměřit pokutu v řádech desítek tisíc korun, neboť je zakázáno plašit zvěř jakýmkoliv způsobem, rušit ji při hnízdění či kladení mláďat a provádět další činnosti záporně působící na život volně žijící zvěře,“ upřesnil Linda.

Dále je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně těch ze zájmových a farmových chovů, nechat je volně běhat v honitbě.

Na první pohled nevinné prohnání zvěře může skončit její smrtí například pod koly vozidla, zápalem či vysílením. Zvěř je v tuto dobu oslabena a potřebuje šetřit síly na zimu.

„Chovejte se prosím ohleduplně a dodržujte zákony nejen v honitbách, ale i mimo ně. Jistě se vám to vrátí pohledem na ladnou krásu divoké zvěře, která nás všechny obklopuje,“ obrátil se na majitele psů myslivec.

Vladimír Moravec, předseda okresního mysliveckého svazu, vysvětlil, za jakých podmínek může být pes v lese zastřelen. Vše definuje zákon o myslivosti.

Ten uvádí, že zvíře nesmí být zastřeleno do vzdálenosti 200 metrů od posledního obydleného objektu. „Musí být z vlivu svého majitele a pronásledovat zvěř. Ovšem to zahrnuje i její stopování,“ informoval Moravec.

Dále nesmí být zastřelen pes služební, lovecký ani slepecký. Ovšem k takto krajnímu řešení přistupuje myslivec jen výjimečně. „Já si nepamatuji, kdy někdo z mých kolegů nějakého psa zastřelil,“ zavzpomínal.

Spíše je problém s jejich majiteli, kteří často na upozornění myslivecké stráže jednají arogantně. „Může se stát, že pes prostě uteče, Jistě ho nikdo schválně nezastřelí. Ovšem když opakovaně upozorňujete majitele, že jeho zvíře volně běhá po lese, a on na to nereaguje, může se to stát. V takových případech je pes chudák, který nemůže za svého špatného pána,“ uzavřel Moravec.