Že přijde tolik lidí, rodiče Amálky nečekali. „Moc nás potěšili a děkujeme jim za to," uvedla dojatá maminka Renáta Ryšlinková. Prozradila, že s nápadem pomoci dcerce přišly její kamarádky Dáša Vávrová s dcerou Adélkou. Hledaly formu jak přispět na různé pomůcky, tím jí ulehčit život a zvýšit naději na její alespoň částečné uzdravení.

Proto vzniklo sportovní dopoledne nazvané Pomáháme Amálce, jehož účastníci se vydali na různě dlouhé běžecké trasy, včetně dětských kategorií. Do terénu jich vyrazilo téměř čtyři sta!

V tomto konkrétním případě byly peníze určeny především na chodítko. A nebylo jich málo. Vybralo se na osmdesát tisíc korun.
Renáta poznamenala, že nikdo neví, jak se bude syndrom dál vyvíjet a do jaké fáze se Amálka dostane. „Doufáme, že ji s pomocí chodítka postavíme na nožičky a začne chodit, že bude trošku samostatná."

Při předávání cen nejrychlejším běžcům organizátoři poděkovali všem, kdo mají srdce na správném místě. Amálka totiž bude potřebovat takové lidi pořád.

Na organizaci běhu se podílely čtyři desítky pořadatelů, podpořil ho také dokeský obecní úřad v čele se starostou Jiřím Junkem, jenž, jak sám řekl, se s nasazením života vydal i na běžecký okruh.

Na jaře chtějí v Doksech zorganizovat další běh. „Ale nejen o běhu je naše pomoc Amálce. Do Vánoc ještě chceme například prodávat přes internet háčkované náušnice a magnetky „Pomáháme Amálce," uvedla za pořadatele Dáša Vávrová.

Společně s maminkou Amálky tvořily hlavní tým také Alena Brehová a už zmiňovaná dcera Adéla.

Právě studentku sociální práce v Univerzitě Karlově celá záležitost napadla. „My tři jí jistíme záda," smála se Dáša a dodala, že všichni pochopitelně pracovali bez nároku na odměnu. „Žádné peníze nemohou vynahradit nádherný pocit a spokojenost. To vše díky lidičkám, které okolo sebe máme," řekla s tím, že nedělní akce měla všeobecně pozitivní ohlas.

Pomáháme Amálce má transparentní účet 4158440389/0800, kde se každý může podívat na stav konta. Existují také facebookové stránky www.facebook.com/pomahameamalce.