Kladensko Mezi místa v regionu, která jsou nedaleko Kladna, patří Vodní park Čabárna a Naučné středisko ekologické výchovy Kladno.

Vodní park vybudovaný ve stylu japonských zahrad, vznikl po velké rekonstrukci rybníků na Týneckém potoce, které byly znečištěny odpady ze zrušených dolů.

Čabárna u Brandýska je známá třicetiletou tradicí chovu kaprů Koi, leknínů a vodomilných rostlin. Jsou zde černé labutě, želvy, nutrie, liška i čiperná veverka.

Druhým místem, které je pár metrů od vodního parku, je Naučné středisko ekologické výchovy Kladno (NSEV) Čabárna, založené před patnácti roky statutárním městem Kladnem.

Původní záměr NSEV bylo přispět svojí činností k zachování biologické rozmanitosti a zdravého životního prostředí na Kladensku. Aktivity této organizace byly rozšířeny a v současné době se zaměřuje především na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu dětí i dospělých.

Při návštěvě v prostředí plném zeleně, se můžete setkat s bílými labutěmi, se zraněným čápem, zajíčky, černými kůzlátky, prasátky, ovcemi či volně se pohybujícími kachničkami.

Ve voliérách pak s velkým výrem, většími i malými sovičkami, mluvícím krkavcem tito opeřenci patří mezi desítky zde zachráněných ptáků, kteří by bez lidské pomoci nepřežili. Pracovníci NSEV mají také ve své péči kladenské medvědice Martu a Míšu.

,,Mně se tady líbí všechna zvířátka. Nejvíc ale černý krkavec, který mi říkal ahoj. A také lodičky na rybníku, které tam závodily, " prozradil své zážitky z výletu za zvířátky budoucí druhák Jirka Mühldorf.

Součástí pohodového dne byla na rybníku na Čabárně soutěž maket lodí O Pohár Kladna a Pohár modelů hasičských lodí. Akci pořádal tradičně Klub leteckých modelářů 215 Kladno.

Zúčastnilo se 16 soutěžících s modely na parní pohon, hasičské lodě, jachty a vojenské lodě. V kategorii rychlé lodě si prvenství vybojoval kladenský junior Patrik Glaubauf. Pro ty, kteří by chtěli vidět makety lodí při jízdách přidávají lodní modeláři informaci každou neděli od 10 do 12 hodin na Čabárně.