Tato zkušenost se netýká pouze Kladenska. "Tábory vyhlašujeme kolem 1. března. Rodiče to vědí a hlídají si to. I kolegové po republice potvrzují, že nejpopulárnější tábory mohou být plné v řádu minut, když se mohou přihlásit elektronicky," vysvětlila Blanka Bendlová, ředitelka kladenského střediska volného času Labyrint.

Stejnou zkušenost mají i v DDM Ostrov ve Slaném. "Z dvaceti nabízených táborů máme jen pár volných míst, začali jsme ho nabízet později. Nabízíme je on-line, takže hodně míst se může zaplnit během noci," uvedla ředitelka Miroslava Kaisrlíková.

V posledních letech však stoupá obliba příměstských táborů. Děti na nich nespí, pouze do nich dochází přes den, mají přichystaný program, dost často jsou tábory tématické a určitým způsobem zaměřené.

Že je o ně zájem dokládá zkušenost ředitelů organizací, které je organizují. "Jak jsme vypozorovali, tak letos je zájem o tábory úplně největší," řekla Blanka Bendlová. Stejnou zkušenost má také Miroslava Kaisrlíková, ředitelka DDM Ostrov ve Slaném. "Nabízíme jak tábory, tak i příměstské tábory, zájem je o všechno," podotkla.

Příměstské tábory zažívají ohromný boom. Čím to ale je? "Někteří rodiče k nim mají větší důvěru, protože mají děti v dohledu," vysvětluje Blanka Bendlová. Ukazuje se, že pro rodiče je klíčová vzdálenost od dětí, když vybírají, kam pojedou na prázdniny.

Kladenský Labyrint nabízí totiž tábor s přespáním v nedaleké turistické základně Libušín, o který je také zájem. "Když je potřeba, lze tam za dítětem dojet, mají to tři kilometry. Nemusí jezdit přes půl republiky," podotkla.

DDM Ostrov Slaný má ale jinou zkušenost. "Máme klasickou stanovou základnu bez elektřiny a ty jsou plné jako první," vysvětlila ředitelka Miroslava Kaisrlíková. Tábory orientované třeba na výpočetní techniku neorganizují. "Nabízíme jízdu na koni a tak dále, chceme, aby si od počítačů a takových věcí děti odpočinuly, mají to celý školní rok," řekla.

Tábory bývají často tématické a ani ty příměstské nejsou žádnou výjimkou; vedle "klasických" zaměření, jako například tábor, kde děti jezdí na koni, kladenský Labyrint pořádá například airsoftový tábor, který je nejoblíbenější. Při airsoftu na sebe účastníci střílí replikami zbraní, které chrlí plastové kuličky. "Kdybychom otevřeli jakoukoliv kapacitu, tak bude plno, jsme ale omezeni lidmi," řekla Blanka Bendlová.

Protipólem je pak tábor pro umělce. "Není to v režimu běžných táborů, kdy je ráno rozcvička a pak hurá do lesa. Máme tu umělce, kteří mají možnost se kreativně vyžít individuálně," popisuje ředitelka kladenského Labyrintu. Na tábor podle jejích slov míří skupina dětí, která tábory běžně oslovovaná není. A tábor se naplnil také prakticky v minutách, podotýká.