Díky iniciativě pracovníků Oblastního spolku Červeného kříže Kladno, humanitární jednotce, studentům ze střední školy v Dubí, kladenským strážníkům a dalším dobrovolníkům, se podařilo uskutečnit včera v areálu kladenského koupaliště sedmadvacátý ročník oblastní soutěže hlídek mladých zdravotníků.

Školáci z prvního i druhého stupně základek z Kladna, Slaného a dalších měst a obcí regionu se včera vystřídali při soutěži na celkem šesti stanovištích.

Protože se pořadatelé vydatně snažili zraněné figuranty věrně namaskovat, kolikrát člověku až zatrnulo, když musel pohlédnout na krvácející ránu, otevřenou zlomeninu či popáleného člověka. I tak se toho malé a odrostlé děti zhostily se ctí a s nelehkým úkolem si dokázaly poradit.

Soutěžící se vypořádali jak s klasickými zraněními, tak úrazy způsobenými při dopravní nehodě, s obvazovou technikou i nosítky, stejně jako více či méně uspěli při vědomostních otázkách nejen z dopravní výchovy.

„Jsem velice ráda, že ze strany škol je o soutěž stále velký zájem. Některé děti jsou členy zdravotnických kroužků. Mnoho jich ale není a určitě by to chtělo, aby se zdravovědě věnovalo na školách ještě více prostoru. Úrazů a dopravních nehod zkrátka neubývá,“ konstatovala Stanislava Klicmanová Maříková, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno (OS ČČK).

Nejlepší 
z nejlepších, kteří byli včera hodinu po poledni za své výkony oceněni a stanuli na stupních vítězů, postupují do krajského kola, které se uskuteční v červnu v Mladé Boleslavi.

„S nejlepšími výsledky pojedou na kraj žáci I. stupně ze Základní školy ve Vinařicích. První místo obsadili dále i jejich starší kolegové ze II. stupně, a to ze Základní školy Zlonice. Obě družstva obdržela poháry, dorty a zlaté medaile,“ řekl zástupce ředitelky OS ČČK Kladno, Jan Protivínský.

Druhé nepostupové místo letos získali školáci 
z I. stupně ze Základní školy Vinařice a stejně tak mají stříbro žáci ze II. stupně z 1. základní školy Háje, Slaný. Bronz náleží dále dětem z I. stupně Základní školy Zd. Petříka, Kladno a stejně cenný kov získali i starší žáci Základní školy v Doberské ulici, Kladno.