Běh, jehož trasa měří tři kilometry, pořádá rodičovská organizace Za novým úsměvem klientů a přátel rozštěpového centra Praha, která má celorepublikovou působnost. Jedním z hlavních pilířů její činnosti je informovat veřejnost o uvedené nejčastější vrozené vadě hlavy a krku a vymýtit předsudky, které jsou hluboce zakořeněné, a tak stále mnoho rodičů při zjištění této vady volí potrat před narozením dítěte. Přitom léčba rozštěpu se v posledních letech výrazně posunula vpřed.

Celkem se v České republice koná v říjnu 11 Běhů Za novým úsměvem. Zbývají poslední dva z nich – v Kladně a České Lípě.
Hlavní organizátorkou kladenského běhu je Petra Prchalová., „Před osmi lety se nám narodila dcera Andulka. Už v těhotenství bylo zjištěno, že bude mít vrozenou vývojovou vadu – rozštěp rtu a patra. V té době byla informovanost o této problematice na velmi nízké úrovni. Přesto se nám dostalo té nejlepší péče a Andulka byla hned třetí den po narození operována. Do budoucna jí čekají ještě další operační zákroky, ale díky včasné péči a vývoji medicíny žije dnes plnohodnotný život jako ostatní děti," řekla Kladenskému deníku.

Tato životní událost pro ni dostala další rozměr. „Ve spolupráci se sdružením Za novým úsměvem jsme začali podporovat malé rozštěpové pacienty i jejich rodiny a tato pomoc se stala součástí mé práce a mého poslání," uvedla Petra Prchalová z Kladna.

Ač o sobě říká, že je pouze běžecký amatér – přihlásila město Kladno mezi ty, v nichž se v říjnu konají charitativní běhy na podporu osvěty rozštěpové problematiky. „Běh bude jednoduchý a nedlouhý. Startuje se z areálu Sletiště směrem na okolní lesní stezku a zpět na stadion, kde bude cíl. Každý registrovaný účastník obdrží cennou medaili a mé absolutně největší poděkování," zve všechny k běhu Petra.

Trasa je vhodná i pro rodiče s kočárky. Dobrovolné startovné bude použito pro malé pacienty rozštěpového centra v Praze. „Věřím, že se nám podaří připravit rodičům a dětem nezapomenutelný zážitek a pomůžeme takto sdílet společné téma, tedy, že rozštěp obličeje je vrozená vývojová vada léčitelná k plnému uzdravení a předsudky o vyčlenění rozštěpových pacientů ze společnosti patří minulosti. To je myšlenka, se kterou se organizátoři rozhodli tyto běhy v jednotlivých městech České republiky uspořádat," dodala Petra Prchalová.