Po dvouměsíční přestávce se v České republice opět otevřely budovy škol. Zatímco někteří studenti a žáci se již do školy těšili a v pondělí vyrazili se souhlasem rodičů, řada jejich spolužáků ale zůstala z preventivních důvodů doma.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Ministr školství Robert Plaga totiž již při oznámení termínu otevření škol sdělil, že vše bude spočívat na dobrovolnosti – jinými slovy samotní rodiče rozhodnou, zda žáka či studenta do školy pustí. Ve školách totiž rozhodně nedojde k obnovení klasické výuky, ale jednat se bude spíše o hodiny konzultací a podobně.

„Do školy jsem se těšil. Bydlíme s kamarádem ve stejném sídlišti, dohodli jsme se, že půjdeme. Probírali to i naši rodiče,“ reagovali na dotaz Deníku Petr a Adam. Oba spolu již „začínali“ v mateřské škole, následně spolu také prošli základní školou. Letos se ovšem jejich cesty rozdělí, jelikož se liší jejich představa o budoucím povolání. „Já bych se rád dostal na gymnázium a poté šel studovat archeologii,“ řekl Adam. „Baví mne výpočetní technika, programování,“ dodal Petr.

Ve školách se spolu s návratem dětí musejí vypořádat nejen s přísnými hygienickými opatřeními, ale také s metodikou vydanou ministerstvem školství. Do některých škol tak budou žáci docházet obden.

„Většinou do školy přišly děti, které se připravují na přijímací zkoušky. Ty děti, které už jsou přijaté, zůstávají doma,“ reagovala na dotaz Deníku Ivana Bešťáková, ředitelka 6. ZŠ Kladno v Doberské ulici s tím, že v jeden den navštíví zařízení jedenáct dětí, které jsou ještě rozdělené kvůli hygienickým opatření na dvě skupiny. „Ve třídě se pak střídají učitelé českého jazyka a matematiky. Primárně je vše zaměřené právě na přijímací řízení na střední školy,“ doplnila ředitelka.

Otevření obchodního centra

Kromě základních škol se v pondělí také otevřela muzea, galerie, koncertní síně a také venkovní zahrádky u restaurací. Otevřela se ale i obchodní centra s plochou nad pět tisíc metrů čtverečních, ovšem bez stravovacích zařízení.

V Kladně se tak po dlouhé době otevřelo obchodní centrum Central Kladno. Ještě před samotným otevřením, podle Ondřeje Micky, mluvčího skupiny Crestyl – majitele obchodního centra, byly veškeré společenské prostory vydezinfikovány takzvaným polymerovým nástřikem, který zaručuje silný a dlouhotrvající antivirový účinek. „Takže hygienické požadavky jsou na nejvyšší úrovni. Kromě toho v prvních dnech plného otevření budeme našim zákazníkům rozdávat i malá balení dezinfekčních gelů,“ sdělil Ondřej Micka. Obchodní centrum bude otevřeno ve standardním čase od 9 do 20 hodin.