K hnízdu Lepič vystoupal na vysokozdvižné plošině, kterou poskytl tamní hasičský sbor. „Mláďata byla přibližně čtyři týdny stará a vypadala zdravě. Po letech se mi stalo, že na mě jedno útočilo zobákem, ale jinak vše proběhlo klidně," popsal situaci na komíně Lepič.

Mláďata se podle něj v hnízdě zdrží ještě přibližně čtrnáct dní, než ho poprvé opustí. „První let z komína je pro mladé čápy nebezpečný, protože ještě nemají dostatečnou koordinaci a mohou třeba přistát někde na nižší střeše. Pokud se jim vše povede, začneme je brzy vídat spolu s rodiči, jak létají po okolí a učí se samostatnosti," uvedl Lepič.

Čápům v Kačici v minulosti štěstí moc nepřálo. V roce 2012 zahynula samice ve drátech vysokého napětí jen pár dní po okroužkování dvou mláďat, o rok později zase cizí samec vyházel mláďata z hnízda. Stalo se tak v době, kdy oba rodiče byli na lovu. Jejich potomci neměli šanci pád z někdejšího továrního komína přežít.

Minulý rok pak samice uhynula po střetu s automobilem. Tři mláďata pomohl čapímu tátovi dokrmit kladenský jeskyňář Josef Loh. „Věříme, že letos bude všechno v pořádku a mladí na podzim odletí spolu s rodiči," řekl Lepič.

Ornitologové s pomocí kroužků mohou jednoduše pozorovat populaci čápů a sledovat jejich zvyky. Každý kroužek na sobě má čísla, z nichž pak dokážou pozorovatelé odečítat, odkud pochází.

„Kroužkováním nejen počítáme nové přírůstky, také nám pomáhá mapovat letové dráhy čápů. Většina z nich na zimu odlétá na jih, my tedy můžeme sledovat kam letí, zda se pravidelně vrací a zda hnízdí ve stejných místech," popsal Lepič princip kroužkování.

Čápa kroužkovaného v Kačici se prý ještě nikde odečíst nepodařilo, podle Lepiče je to však jen otázka času.

Česká kroužkovací stanice spadá pod Národní muzeum a spolupracuje s podobnými institucemi po celé Evropě. Z nich pak vyjíždějí pozorovatelé, kteří mapují pohyb čápů i v jejich zimovištích, například v Izraeli a na území Afriky. Pokud se někde nově zahnízdí, je vhodné stanici kontaktovat, aby mohli být také okroužkováni.

Autor: Tadeáš Burger