Na sportovním letišti padly v sobotu na slavnostech piva hned dva rekordy: krásné slunné, doslova letní, počasí a ohromné množství vypitých piv.

Za pátek vytočili šenkýři dvou desítek pivovarů 157 tisíc piv! Pivní experti sice říkají, že pít bychom ho měli s mírou všichni, bez rozdílu věku, od rána do večera, ale jedním dechem musíme dodat, že velká konzumace piva může vést k rozvoji alkoholismu 
s poškozením zdraví.´

Češi velmi často označují právě pivo za národní poklad. Z piva se zkrátka stal jeden velký fenomén. Uvádí se, že konzumace piva má příznivé účinky na dobrou náladu, podporu krevního oběhu, snížení rizika srdečních příhod a působí proti vysokému krevnímu tlaku.

To, jak Češi pivo milují, bylo vidět hned na úvod. Deset tisíc lidí při rocku a metalu otestovalo výčepní pípy a hbitost obsluhy. O pořádný rozruch se postaraly kapely Mandrage, Anopheles rock a metalová kapela Krleš.

„Je to propagace drobných pivovarů ze Středočeského kraje a oproti loňsku jsou zde dva nové pivovary," prozradili organizátoři Zdeněk Štětina, Oldřich Vytiska a Aleš Koleška.

„Letošní ročník nebylo těžké připravit. Ten první byl v plenkách a tam jsme chyby vychytávali za běhu. Do letošního festivalu piva se pivovary už sami nabízely. Takovéhle pivní slavnosti pro malé pivovary dělali Němci v osmdesátých letech. Proč by se mělo něco nového vymýšlet, když už je to vymyšlené a zaběhnuté, prostě jsme to okopírovali," dodali organizátoři.

Před sobotním obědem přivítala první návštěvníky hasičská dechová hudba. Herec Zdeněk Velen v přestrojení za Pivního krále přijel s doprovodem tentokrát v terénním gazu. Podium obklopené tisícovkami pivařů patřilo postupně zpěvákům a kapelám Josefu Lauferovi, Horkýže Slíže, muzikantovi Karlu Vágnerovi s rodinou, Heidi Janků a německému Anopheles. Děda mládek Illegal Band zdařilý maratón piva uzavíral.

Obyvatelé České republiky zkonzumují tohoto zlatavého nápoje 158 litrů na osobu za rok. První místo si sice drží Němci, nicméně Češi jim řádně šlapou na paty. Na třetím místě v pomyslném žebříčku se drží Irsko. Kladeňáci o víkendu určitě přispěli plusovými body do tabulky.

AUTOR: BŘETISLAV KOSTKA