Projekt probíhá ve spolupráci se společností Alka Wildlife, která se zabývá mimo jiné dlouhodobým monitoringem a podporou hnízdění sokolů na lidských stavbách, většinou právě na komínech průmyslových areálů a elektráren. Nyní má podpořit odchov ohroženého dravce i v největším středočeském městě.

„Budku instaloval ornitolog Václav Beran z Alka Wildlife do výšky sto metrů, což je ideální pro hnízdění dravců,“ připomněla mluvčí Teplárny Kladno Eva Maříková. Už při instalaci budky bylo zřejmé, že by brzy mohla být obydlená. Hned tam totiž zvědavě kroužil samec sokola stěhovavého.

„Máme zkušenosti z našich elektráren Chvaletice a Počerady, kde sokolí budky jsou a v obou podnicích páry sokolů pravidelně vyvádějí mladé. Očekáváme, že stejně rychle bude obsazena i budka v Kladně,“ dodala Maříková.

Podle ornitologa Václava Berana je elektrárenský komín vhodným místem k rozšíření sokolí populace. „Sokoli potřebují k hnízdění klidné místo, kam se nedostane člověk. S hnízděním sokolů na stavbách máme velmi dobré zkušenosti. Je úspěšnější než hnízdění párů ve volné přírodě,“ vysvětlil ornitolog.

Místo hnízd ve skalách speciální budky

Sokol stěhovavý je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. „Hnízdí na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. Ve snaze pomoci sokolům jsou právě v některých průmyslových objektech vyvěšovány speciální budky,“ dodal Beran.

Dravci nebudou jedinými živočichy v kladenské teplárně. Už čtyři desítky let tam žijí také ovce. Spásají trávu v místech, kde by bylo obtížné používat techniku. Celoročně se tam o ně stará Stanislav Beránek. A pravidelně se tam radují také z nových přírůstků.

V Kladně jsou doma i včely. Celkem pět včelstev, o která pečuje Petr Doležal, umístili do areálu teplárny po vzoru počeradských kolegů už loni. Mají za sebou i první medobraní.

V počeradské elektrárně začali s chovem včel o rok dříve. O stejný počet včelstev jako v Kladně se tam stará Jan Hájek, jehož rodina pochází z Kladenska.

Český med pochází i od včel z elektráren

První med od včel umístěných v Počeradech stočili s kolegou loni na jaře. Vzorek nechala firma analyzovat v laboratoři – a získal certifikát s označením český med. „Při jednom medobraní se v elektrárně stočí zhruba 20 až 30 kilogramů," doplnila mluvčí Teplárny Kladno Eva Maříková.

V nedalekém Mostě, kde jsou v elektrárně velké rekultivované plochy, mají aktuálně deset včelstev a stejný počet tam ještě na jaře přibude.