Akce pořádaná slánským Klubem českých turistů, měla letos dvě trasy, které šly okolím Slaného. Jedna Část pochodu vedla po silnici, jiná přírodou. Nechybělo tradiční zastavení na kopci Řipec, kde si účastníci rozdělali ohýnek a opekli donesené špekáčky.

„Letos jsme měli účast rekordní. Přišli malí, velcí, dříve narození, ale i rodiče s kočárky, pejskaři a hůlkaři. I když byl terén místy blátivý, zvýšený zájem přikládám tomu, že jsme byli poprvé zařazeni do mezinárodní organizace lidového sportu - IVV. Máme speciální razítko, každý pochod má své číslo a je s mezinárodní platností. Do budoucna počítáme se změnou tras, aby byla túra pro účastníky atraktivnější. Chceme udělat ještě i jinou odbočku a příjemné zastaveníčko na trase,“ řekl Miroslav Blažek, nový předseda Klubu českých turistů Slaný. Jak potvrdil, dorazili lidé nejen ze Slánska a Kladenska, ale i z Liberecka, z Duchcova, Mostu, Kolína a dalších měst. Letošní trasy byly dlouhé 11 a 21 kilometrů.

Kromě sobotního pochodu pořádají slánští turisté v dubnu výšlap Za Havlíčkem Borovským do Bílého Aujezdce (někdejší lázně Šternberk u Ledců) a v říjnu pochod Po stopách dřevěných zvoniček. „Stejně jako podporují turisté odjinud náš pochod, snažíme se nechybět ani my u kolegů. Poslední sobotu v prosinci jsme se zúčastnili Družecké šlápoty a poslední den loňského roku Silvestrovského pochodu ve Stochově. Prvního ledna jsme vyšli na Lovoš,“ dodal Miroslav Blažek.

Mezi pořadateli a zapisovatelkami nechyběl Milan Tesáček, který je otcem myšlenky a zakladatelem Tříkrálového pochodu. „Pochody se pořádaly kdysi až na jaře, takže jsem chtěl něco také v zimě a napadl mě tehdy Tříkrálový pochod. Už si to přesně nepamatuji, ale myslím, že jsme vycházeli tenkrát ze sokolovny ve Slaném. Jsem rád, že se tradice dochovala dodnes,“ dodal zakladatel.