Pozemky, na kterých chce investor stavět byty, jsou navíc v územní rezervě. S tím, aby hodnotné území bylo zastavěno byty, proto rozhodně nesouhlasí například radní Petr Soudek (Kladeňáci). Je přesvědčen o tom, že pro tyto účely by měly být využity například někdejší průmyslové zóny – takzvané brownfieldy.

„Územní rezerva je vytvořena proto, aby se zastavovala jako poslední. Podle mého názoru je v Kladně řada jiných míst, které se pro výstavbu hodí. Například prostory bývalé Poldovky. Také v Praze se firmy snaží budovat bytovou výstavbu v místech, kde bývaly před tím továrny nebo u železnic. Společnost YIT, o které investor hovořil, se podobnou výstavbou v brownfieldu v hlavním městě už zabývá,“ připomněl Soudek.

Jednou z prvních vlaštovek jak využít kladenský brownfield, je chystaná výstavba dalšího Kauflandu. Ten by se měl rozprostírat v průmyslovém areálu naproti autobusovému nádraží.

„Je zde sice jistá ekologická zátěž, ale i tato firma celý prostor předem dekontaminuje, takže to zvládnout lze,“ upozornil radní.

Udržet na Růžovém poli územní rezervu velmi oceňuje i další kladenská zastupitelka a předsedkyně výboru pro rozvoj, územní plánování dopravu – architektka Anna Gamanová (Kladeňáci). „Oceňuji postoj města, že se nenechá obalamutit vizualizacemi, a uvědomuje si, co by zástavba na Růžovém poli pro město znamenala. Znamenala by zástavbu, která v době konjunktury přiláká množství zájemců, ale v době recese se může stát rizikem pro nezájem o místní byty. Jednalo by se o zástavbu dále zatěžující lesík Bažantnici, který je téměř jediným místem pro odpočinek obyvatel kročehlavského sídliště,“ zdůraznila Gamanová.

Ohledně zde zamýšlené výstavby Globusu dalo Kladno prověřit dopady plánovací smlouvy. Tu uzavřelo minulé vedení města. Podle radních je obchodů v oblasti dostatek a místo by mělo sloužit hlavně pro relaxaci a sport. Stavbu Globusu si zde nepřeje část obyvatel, obávají se zhoršení životního prostředí i nadměrného zesílení dopravy. Přípravu dokumentace pro stavbu, posudek EIA, investor v lednu pozastavil.