Velká část prací už je hotová a čistírna funguje s jednou kompletně hotovou nádrží. Druhá ještě na rekonstrukci čeká. Aby se do potoka mohla vypouštět voda zcela průzračná, napomáhá nejen moderní technologie, ale také přírodní velmi účinné bakterie, které sem byly dovezeny z kladenského pracoviště. Po intenzifikaci poslouží čovka pro 16 tisíc ekvivalentních obyvatel, a tím pádem splní nejpřísnější požadavky, které jsou v naší republice i Evropské unii.

Slaňáci přistoupili k rekonstrukci ČOV, jelikož její kapacita byla nedostatečná vůči tomu, jak se město rozrůstá. Druhým důvodem byl fyzický stav čistírny, která už byla za svou životností. Rekonstrukce už byla proto neodkladná.

"Reálná kapacita čistírny byla dosud 14 tisíc ekvivalentních obyvatel. V současné době čistí vodu ze Slaného výše zmíněná nová nádrž,“ říká Tomáš Hloušek, technolog Středočeských vodáren. Jak dodává, stav na čističce je teď o něco lepší, než když fungovala řadu měsíců na padesát procent se starou nádrží.

Po dobu rekonstrukce má slánská čistírna oficiálně povolené mírnější limity, než je tomu při jejím plném fungování.

„Není to ještě dokonalé, protože máme prostor poloviční, ovšem kompletně hotovo by mělo být na konci března nebo v první polovině dubna. Všechno jde podle harmonogramu. Samozřejmě komplikace jsou, jako na každé stavbě, která se dělá v místě té staré. Vždy se narazí na nějaké obtíže. Řešili jsme například problémy se starými rozvody, jak trubními, tak elektrickými, o kterých se nevědělo, kde přesně jsou, takže se jim musela stavba vyhýbat a prováděla se různá provizoria. Co jsme měli ale splnit do konce září, je hotové,“ uzavírá Tomáš Hloušek.

Co se týká nepříjemnosti, při níž docházelo zkraje roku ke znečišťování potoků a rybníků v okolí ČOV, a například v rybníku U Jelena v Luníkově masivně uhynuly ryby, podezření na kontaminaci vodních zdrojů čistírnou se nepotvrdilo a policie případ odložila. „To, že by byla na vině slánská čistírna, nikdo dodnes neprokázal. Dle vyjádření odborníka, kterého oslovila policie ČR, bylo více faktorů podílejících se na úhynu ryb. Doufám, že k podobně smutné události již nedojde. Co se týče probíhající rekonstrukce, těší mě otevření nové biologické linky a aktuální průběh prací,“ doplnil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).