Aby Slaňáci i návštěvníci 
ze vzdálenějších míst mohli poznat malebnou krajinu v okolí města a obdivovat rozkvetlé ovocné sady, kam se lidé během roku běžně nedostanou, odstartovala akce na parkovišti na Hájích proti letnímu kinu.

V sobotu dorazily na start hned v půl desáté desítky cyklistů a pěších, malých i velkých, někteří dokonce v doprovodu čtyřnohých parťáků. Cílem bylo jediné, užít si unikátní pohled na Slaný a nechat se unášet opojnou vůní květů.

Počasí se letos vydařilo, takže měli lidé o to pěknější zážitek. Pořadateli byli navíc hned na počátku vybaveni na cestu osvěžujícími jablky z místní produkce.

Dorazili i zástupci radnice

Kromě dalších lidí potkal Kladenský deník na trase například starostu a místostarostu Slaného, stejně jako některé úředníky města. K rozeznání od ostatních ale byli jen stěží. Většinou maskováni helmou a slunečními brýlemi.

„Byl jsem letos poprvé a bylo to moc fajn. Líbilo se mi, že šlo hlavně o apolitické setkání. Je to moc pěkná vyjížďka, i když místy byl terén asi pro někoho obtížnější,“ řekl například místostarosta Slaného Pavel Zlámal (ANO).

Stejně jako v předchozích letech zpestřili pořadatelé účastníkům cestu přes sady celkem čtyřmi zastaveními. První bylo v kostelíku svatého Václava, patrona vinařů, kde si lidé mohli prohlédnout interiér svatostánku.

Druhé zastavení následovalo po překonání stráně před areálem slánského ovocnářského podniku. Tam kolaři i pěší ochutnali pestrou nabídku oblíbených slánských ovocných tyčinek. Zejména děti

a tatínkové si na druhém stanovišti prohlédli i techniku používanou v sadech.

Marek Malák, agronom slánského ovocnářského podniku, řekl: „Letošní účast odhadujeme na 760 lidí, což je rekordní počet. Vloni bylo málo lidí kvůli tomu, že se nevydařilo počasí. Bylo chladno. Předloni se sešlo okolo tří set účastníků.

Letos se tedy slavnosti ohromně povedly,“ řekl agronom. Co se týká prezentace podniku, na podzim vysázeli jeho ovocnáři nové stromy na deseti hektarech, hlavně jablka a hrušky. Firma přitom celkově hospodaří na více než dvou stech hektarech polností a sadů. Takže se bylo při projížďce nač dívat.

Ve svém areálu přivítal účastníky i Karel Dryák z Vítova, kde byly připraveny ukázky skladu ovoce, techniky a pohoštění. U Jana Matouška v Blahoticích ochutnali lidé mošt, víno, ale i uzeniny od regionálního výrobce.

OTÁZKA DNE: Jak se vám Slavnosti květů líbí?

Lucie Šrámková, žákyně, Vítov

Na pochodu jsem už podruhé. Nejvíce se mi líbí sady a kytičky. Taky se mi líbí procházka s Enny, to je fenka ovčáka. Je s ní legrace.

Kateřina Pokorná, podnikatelka, Královice

Letos jsem si vyšla s dcerami a vnoučaty. Je krásně. K sadům mám osobní vztah, protože jsem v nich působila jako spolumajitelka.

Kamila Rozenská, manažerka, Slaný

Na trasu jsem se vydala s dcerou Májou. Jdu poprvé. Zbytek rodiny chodí pravidelně. Musíme tři děti odstupňovat podle věku.

Petra Tůmová, MD, Slaný

Na Slavnosti jsem vyšla s oběma dcerami a kamarádkou. Je to moc pěkné. Terén je pro kočár místy náročný, ale příroda krásná.

Víťa Hájek, důchodce, Velvary

Poprvé jsem tu byl před třemi lety. Celkově se mi moc líbí příroda a sady. Akce je dobře zorganizovaná. Z Velvar přijeli i kamarádi.