Jinak tomu nebude ani v Kladně. „Sté výročí je mimořádným historickým milníkem. Proto jsme připravili v průběhu celého roku řadu akcí a připomínek. Zdaleka se nesoustředníme pouze na oficiální akty, velmi důležitá je pro nás spolupráce se spolky, které jsou nositeli občanské historie a tradice ve městě,“ řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Veřejnost se tak může těšit například na 22. září, kdy Kladno ožije prvorepublikovými tradicemi v rámci akce Kladenské století. Do té by se měla zapojit většina místních spolků. V 9 hodin na návštěvníky bude čekat například kvíz o kladenské historii, jarmareční písně, divadelní představení Nač vzpomínal pradědeček, prvorepublikové módní přehlídky, koncert skupiny Orchestral či Orchestru Ježkovy stopy. „V 11 a ve 13 hodin vyjede z náměstí St. Pavla na komentované projížďky historický autobus Škoda RTO. Pro děti bude připravena výtvarná dílna, ve které si budou moci vyrobit drobné předměty k památce 100 let republiky,“ uvedla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Spolek Podprůhon připravil v rámci Kladenského století Běh do schodů i další doprovodný program na Bukovce. Pohostinství Pod Vobraz se pak v sobotu promění v prvorepublikovou hospodu, ve které se bude pořádat výstava i přednáška o místních hospodách.

Již tento pátek v 18 hodin bude v kladenském Kině Sokol zahájena výstava Lví silou, vzletem sokolím, kterou pořádá spolek Kino Žije spolu se Sokolskou župou Budečskou. „V říjnu a listopadu bude následovat tichá vzpomínka na padlé ve válce. Záhy po nedělním Dni veteránů vrátíme v pondělí 12. listopadu o jedenácté hodině dopolední prsť ze Zborova k pomníku padlým v Kralupské ulici v Dubí,“ dodala mluvčí s tím, že poslední z akcí k velkému výročí bude představení Fidlovačky, které 3. prosince symbolicky oslavy uzavře.

Ve Slaném u příležitosti významného výročí uspořádají hned několik výstav. Ve Vlastivědném muzeu bude až do 18. listopadu k vidění například výstava děl Kamila Lhotáka a vzduchoplavectví, která dobu první republiky reflektuje. Další výstavou bude od října do ledna 2019 ta s názvem Pohledy z bojiště – 1. světová válka ve fotografii a korespondenci sbírek Slánského okresu. Kromě toho budou v rámci výročí založení republiky oceněny v divadle významné osobnosti města.

Ani ostatní města Kladenska nezůstávají pozadu. Třeba ve Smečně pořádají už v sobotu 15. září koncert k výročí založení republiky. Od 14 hodin bude v místním zámeckém parku hrát skupina Lounská 13. Uctění památky k založení republiky je pak na programu ve Smečně ještě 21. října. Ve stejný den vysadí v unhošťském Legionářském parku nový strom.

Pozadu nezůstanou ani Masarykovy oblíbené Lány. „Akcí jsme si v průběhu roku připravili hned několik,“ předeslala ředitelka tamního muzea TGM Magdalena Elznicová Mikesková, s tím, že přímo 28. října bude slavnostní otevření nové expozice muzea. Na ten samý den se uskuteční také pietní akt u Masarykova hrobu, ale i šachová simultánní partie. To není náhoda. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk patřil mezi velké příznivce šachové hry, jako hlava státu dokonce přijal záštitu nad několika turnaji. Ostatně láska k této hře provázela většinu jeho rodiny. Hrála ji výborně jeho žena Charlotta a také Masarykovy dcery.

O prázdninách navíc začala v Lánech stavba historické oborní brány. Ta se na původní místo vrátí po dlouhých 60 letech. Znovuobnovení historické brány, která bývala zdejší dominantou, by mělo stát zhruba 1,1 milion korun, úprava okolního prostranství pak 3,8 milionů korun.