Zánik zmíněných klubů nebyl jediným úbytkem. Za stejné období byly oddíly nuceny zrušit okolo patnácti rezervních celků svého prvního týmu! A to nejen v klubech hrajících nejnižší soutěže.

Alarmující je, že počet hráčů se ztenčil také v mládežnických kategoriích, kde jsou vesnické oddíly často nuceny vytvořit společný tým se sousední obcí. Nejen odborníci tvrdí, že problém tkví v tom, že děti nechtějí sportovat.

S tím rezolutně nesouhlasí bývalý sportovní redaktor Kladenského deníku Jiří Nagy. Takový názor považuje za bezbřehý alibismus. "Jen v Kladně působí ve sportovních klubech na tři tisícovky dětí, což za mých mladých let ani později rozhodně nebývalo. My jsme ale měli víc přirozeného pohybu. Jak se říká, častěji jsme lítali venku," uvedl s tím, že fotbal se musí v první řadě vypořádat s konkurencí, již v minulosti neměl. "Základní otázka tedy zní: co dokáže nabídnout. Čím děti přitáhne," doplnil Nagy a podotkl, že svoji roli může hrát i ne úplně zdravé prostředí, jež ve fotbalovém dění panuje.

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického
Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Slova o tom, že nabídka jiných sportů je široká, děti přecházejí od jednoho sportu ke druhému a fluktuace tedy kopané nepřidá, potvrzuje Zdeněk Hořejší předseda SK Slaný a první místopředseda Okresního fotbalového svazu Kladno. „Největším nepřítelem sportu jsou počítače. Pětileté dítě, které ještě nechodí do školy sice ovládá počítač, ale někdy neumí ani kotrmelec. Řada z nich je obézní a ke sportu nemají vůbec žádný vztah. Některé děti zase vystačí s běháním po ulicích a nechtějí být nikde organizované," dodává Hořejší.

"Co se týká vesnického fotbalu, v okrese Kladno jsme měli tři skupiny IV. tříd. To je nejnižší fotbalová soutěž, kam se přihlašovaly malé vesničky a hodně B týmů. To je ta rezerva, kde hráli buďto starší chlapi nebo mladí kluci, kteří skončili v dorostu. Dneska máme jednu IV. třídu. Je to velice smutné, ale skutečně na okrese Kladno se odhlásilo mnoho mančaftů a tím pádem zbyla jediná skupina této třídy,“ řekl Zdeněk Hořejší.

Tento stav osobně monitoruje v období za poslední 15 až 20 roků. Podle jeho slov staří chlapi s fotbalem končí a mladá nástupnická generace chybí. "Největším fenoménem je ale lenost. Devatenáctiletí kluci skončí často s dorostem se slovy: „Já už na to kašlu, já už jsem starej. Už hrát nikdy nebudu!“ dodává fotbalový funkcionář.

„Mrzí mě to, na fotbal k nám přijdou jako čtyř pětileté děti, je jich tam 40 a z tohoto množství vystoupí každý rok z dorostu třeba jen čtyři nebo pět žáků. Někteří následně odejdou hrát někam na vesnici, kde bydlí. Někteří pokračují ve Slaném a někteří se na to zkrátka vykašlou,“ konstatuje Hořejší. Tento trend ale nižší fotbalové vesnické soutěže ohrožuje.

Ilustrační foto.
Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Poněkud jiný názor má manažer velvarské Fotbalové akademie Bohemians Praha 1905, někdejší ministr školství Josef Dobeš. Ta je však někdy kritizována za to, že se údajně spíše jedná o komerční záležitost. Její zakladatel na to argumentuje slovy: "Dovolím si reagoval na analýzu funkcionáře slánského klubu a okresu Kladno. Je alibistická, a právě takový alibismus a bezradnost je pravým důvodem toho, kde se dnes fotbal nachází. Aby se fotbal v celém okrese zvedl, musí být hlavní důraz dáván na výchovu dětí.

Tedy, aby vesnické kluby měly přípravky a žáky na prvním místě – aby u dětí byli nejlepší trenéři klubu, aby z mála peněz co mají, většina šla na mládež. Aby nebyl tlak na výkon a výsledek, ale veškeré úsilí a práce byla zaměřená na kotvu – která děti k fotbalu připoutá a hlavně je udrží u fotbalu. Ta kotva je radost z fotbalu, který je zabalený pro děti v hávu hravosti, radosti a soutěživosti. To je hlavní kouzlo fotbalové akademie ve Velvarech," řídá Josef Dobeš.

"U přípravek jde také o celkovou formaci dětí – sport je na to ideální. Děti se učí přemáhat a ovládat, uznávají autoritu, podřizují se týmovému duchu a je tlak, aby na hřišti i mimo hřiště vystupovali fér. Když se k tomu přidá spolupráce s místní školou a podpora školní píle ze strany klubu , je úspěch zaručený. Bohužel nic z toho fotbalový funkcionář nezmiňuje – tohle je pravý důvod toho, že vesnický fotbal umírá. Je třeba změnit uvažování a přístup funkcionářů k fotbalu," dodává Dobeš.

Hodně nadané děti odcházejí na druhé straně do vyšších soutěží, což je SK Kladno, kde se o ně dokáží lépe postarat a hrají pak už i národní soutěže. Dlouholetý bývalý sportovní redaktor Kladenského deníku k tomu dodává, že co se týká práce s mládeží, je v poslední době vidět velmi dobré výsledky například v Hostouni, Švermově či ve Vinařicích.

Členka Komise rozhodčích FIFA a UEFA Dagmar Damková a předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Jozef Chovanec vystoupili 17. října 2018 na tiskové konferenci po úvodním školení videorozhodčích.
Zpátky do lavic. České rozhodčí vzdělávají ve videu světové kapacity