Mnoho kroužků dětem na Kladensku nabízí například středisko volného času Labyrint Kladno, které veřejnost nalezne v Arbesově ulici v Kladně či na sídlišti poblíž kladenské Bažantnice. Labyrint provozuje zároveň také několik kroužků v Kamenných Žehrovicích, Doksech či ve Smečně.

Středisko si pro své fanoušky letos připravilo hned několik novinek. Spustilo totiž nový informační systém, zápis kroužků navíc začal asi o tři nebo čtyři dny dříve, než tomu bylo v předešlých letech. „K poslednímu srpnu jsme měli oproti loňsku o dvacet procent vyšší obsazenost kroužků, a to včetně zaplacení, což v předchozích letech nebylo. V danou chvíli jsou nejobsazenější kroužky lego robotiky a kurzy, které děláme téměř denně pro malé děti od roku a půl. Velký boom je také kolem airsoftu,“ řekla ředitelka střediska Blanka Bendlová, podle které se jako první hlásí zejména ti, co mají zájem o konkrétní kroužek.

Nyní bude podle ředitelky následovat druhá vlna dětí, které nastoupily do škol a musí kroužek vybírat podle rozvrhu a dalších aktivit. „Mezi letošní novinky patří například teraristický kroužek, o který byl takový zájem, že otevřeme ještě jeden,“ podotkla Blanka Bendlová.

aopak už asi čtvrtým rokem není příliš velký zájem o kroužek mediální komunikace pro žáky a studenty. „Zatím jsme ho ještě nikdy neotevřeli,“ sdělila ředitelka.

Většina kroužků Labyrintu začíná v říjnu, přičemž jejich cenové rozpětí je velké. Průměrná cena kurzu se pohybuje kolem 2000 až 2500 korun.

Druhým podobným střediskem na Kladensku je Dům dětí a mládeže Ostrov Slaný. I tam mají možnost využívat zájemci webové stránky a online přihlášky, hlásit se pak mohou i kdykoli v průběhu školního roku. „Nabízíme asi 80 kroužků, přičemž u některých jsme otevřeli i dva nebo tři termíny. Mnoho kroužků je už i uzavřeno, nebo nabízíme poslední volná místa. Kvůli velké poptávce navíc nabízíme dokonce i víkendové kroužky,“ vysvětlila ředitelka organizace Lenka Geringová. Velký zájem je podle ředitelky o sportovní kroužky.

Například plavání bývá podle ní zaplněno hned mezi prvními. Hodně táhnou také taneční kroužky, lego robotika či youtubering. Na opačné straně zájmu jsou pak o ruční práce, jako je například keramika, protože je nabízí i školní družiny. „My na to ovšem reagujeme. Máme akreditované kurzy pro pedagogy, kde se mohou kantoři vzdělávat. Nabízíme také kroužky do škol a školek, tak je tomu například ve Zvoleněvsi, Dřínově, Klobukách, Zlonicích či Smečně,“ řekla Geringová.

DDM Ostrov Slaný každým rokem tři až pět procent nárůst přihlášených dětí. „Zájem o kroužky je vyšší a vyšší. Myslím si, že svou roli v tom hrají ceny a kvalifikovanost pedagogických pracovníků a s tím související kvalitní vedení,“ dodala.