Přestože omezení někteří vlastníci elektromobilů a dalších vozidel považují za diskriminační, vzhledem k tomu, že případů pokoutně nabíjených spotřebičů z oken odkud vedou nezřídka kabely přes chodník i silnici přibylo, bylo nutné k opatření přistoupit. Díky vyhlášce mají nyní zejména strážníci nástroj, aby mohli proti občanům Kladna, na které neplatí pouze domluva, zakročit. Natažené kabely, o které kolemjdoucí zakopávají, prodlužovačky povalující se na chodnících i za deště, to vše se v Kladně děje a zamezit tomu může právě jen vyhláška. Za její porušení hrozí pokuta až 10 tisíc korun

Jak potvrdil mluvčí města Kladna Vít Heral: „Elektromobily a další si majitelé mohou stále nabíjet, ale mimo veřejná prostranství. Pokud si někdo chce například u sebe na pozemku natáhnout prodlužovačku a něco si nabít, vyhláška se na takovou činnost nevztahuje. Mezi důvody, proč došlo k tomuto rozhodnutí je v první řadě bezpečnost ostatních obyvatel města, a to nejen v rámci ochrany vůči nabíjení pomocí domácího napojování do několika prodlužovaček, které následně volně visí z oken či se roztahují po veřejných pozemcích, ale například i vůči hendikepovaným Kladeňákům, kterým obdobné řešení nabíjení znemožnilo komfortní pohyb po chodnících,“ vysvětlil mluvčí.

Několik případů už řešila podle Herala i Městská policie Kladno. „Majitel elektromobilu například pospojovanými prodlužovačkami z bytu ve třetím patře nabíjel vůz stojící před panelákem. Je to nepřijatelné a především nebezpečné. Velmi neradi bychom se dočkali situace, kdy bude podobných případů přibývat. Proto je vše specifikované v přijaté Obecně závazné vyhlášce Statutárního města Kladna o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města,“ doplnil mluvčí Kladna Vít Heral.

I tak mají majitelé vozidel s elektrickým pohonem v Kladně a nejbližším okolí možností dostatek a nové nabíjecí stanici přibývají. V současné době jich je k využití celkem 14.

Kladenský deník zjišťoval, jak jsou na tom s omezováním nabíjení z oken v jiných městech středních Čech. Podle dostupných informací k podobnému omezení zatím ještě jinde nepřistoupili a nechystají se na to v dohledné době ani v sousedním Slaném.

"Město Slaný ani městská policie dosud neobdržely od občanů žádný podnět ohledně nevhodných způsobů nabíjení elektromobilů. Pokud k nabíjení vozidel popsaným způsobem někde dochází, jedná ze o ojedinělý jev a v tuto chvíli ho koncepčně řešit neplánujeme. Pokud by se situace změnila, budeme se případným problémem zabývat," sdělil místostarosta Slaného Pavel Rubík (ODS).