I takto může vypadat dopis Ježíškovi. Místo sáhodlouhého seznamu hraček, oblečení a počítačových her jen dvě slova – máma a táta. Tyto řádky pocházejí z dopisu, který byl zařazen mezi ostatní korespondenci, již děti z dětských domovů posílaly Ježíškovi prostřednictvím Stromu splněných přání.Každý měl tak možnost při jeho rozsvícení 29. listopadu si jeden arch s dětskými tužbami utrhnout a podle konkrétního přání dárek zakoupit.

Svůj vytoužený ztvárnil do obálky také devítiletý Jindra z Dětského domova ve Smečně, který, jak už to u dětí bývá, se nemohl rozhodnout, zda by chtěl raději tramvaj či autobus. „Přál jsem si lego stavebnici, autobus a tramvaj. Do přáníčka jsem vše napsal i namaloval a myslím si, že pod stromečkem najdu vše, co se mi bude líbit a co jsem si namaloval,“ těší se na Štědrý večer malý Jindra.

A není rozhodně sám. Splněná přání čekají na všech 157 dětí, které vyrůstají v dětských domovech či v azylovém domě. Skvělou zprávou je také fakt, že v době finanční krize a rostoucí nezaměstnanosti muselo být z 237 přání dokupováno pouze patnáct dárků. Podle slov referentky oddělení komunikace s veřejností kladenského magistrátu Šárky Netrvalové, která spolu s Petrem Pokorným dárky do dětských domovů vozí, jsou i takoví, kteří kupují pravidelně dárky konkrétnímu dítěti již několik let.

„Tito lidé si chodí pro obálky dříve než jsou vyvěšeny. Dokonce často za dětmi dojíždí na návštěvy o dnech otevřených dveří. Stává se také, že k jednomu vytouženému dárku přidají ještě množství drobností a přání. Vznikají tak vazby na několik let. Zájemci se vyloženě chodí ptát, zda je ještě malý Pepík v domově, že mu chtějí poslat dáreček,“ popsala solidárnost a otevřená srdce lidí referentka.

To, že děti vyrůstající v dětských domovech mají stejná přání jako jejich vrstevníci, potvrzují typy dárků, které si přejí rozbalit pod stromečkem. Čili v počtu kusů převládaly u starších dětí MP3 přehrávače či kosmetika. Menší děti touží nejvíce po panenkách, kočárcích, stavebnicích a autíčkách.

„Nejskromnější přáním letošních Vánoc byl pytlík sladkostí od menšího chlapce. Zajímavé byly také dárky pro starší dívky, které si přály od Ježíška návštěvu kadeřníka. Jeden chlapec si pro změnu nepřál nic konkrétního, ale chtěl najít pod stromečkem nějaké překvapení,“ zhodnotila Šárka Netrvalová.

Skvělé také je, že si většina dětí nebude ve čtvrtek pochutnávat na večeři v dětských domovech, ale například u prarodičů. „Alespoň na Štědrý den a následující čas se nám daří prostory domova vyprázdnit, když děti odcházejí například ke svým prarodičům. Předpokládáme, že ve čtvrtek jich zde bude zhruba deset až patnáct,“ prozradil ředitel Dětského domova v Ledcích Roman Pejša.

Ježíšek zavítal do:
Dětského domova Uhnošť
Dětského domova Nové Strašecí
Dětského domova Ledce
Dětského domova Kladno
Do Azylového domu Kladno
Do Českého červeného kříže, kde jsou ubytovány matky s dětmi