Na netradiční ráno hned tak pani Stanislava z panelového domu na Třídě ČS. armády nezapomene. V ranních hodinách se stala svědkem složitého odchytu sněhobílé fenky špice, kterou její bezcitný majitel přivázal v noci na tkaničce od bot k zábradlí u vchodu.

„Musela být venku celou noc, a to pršelo! Celá se chudinka klepala. Údajně už někdo kolem páté hodiny volal městskou policii. Jedna pani z našeho vchodu fenečce přinesla vodu a něco k jídlu a nejspíš ji i odvázala, jelikož pobíhala zmatená mezi auty a stále se vracela na zastávku, ze které vyjíždí autobus směrem do centra, jakoby čekala, až vystoupí její páníček. Pravděpodobně zdejší prostředí znala. Nakonec jsem kolem osmé hodiny sama zavolala strážníky. Ti ji po příjezdu vehnali do chodby paneláku a podařilo se jim ji odchytit, tuším až v desátém patře. Také jim pomáhala další paní z našeho domu, která má zkušenosti se zvířaty. Pak ji naložili do vozu a odvezli,“ popsala Kladenskému deníku Stanislava své zážitky s opuštěným špiclem.

Bohužel v letních měsících nejsou podobné případy výjimečné. Strážníci vyjíždějí k odchytu zaběhnutých či nechtěných zvířat několikrát týdně. „Tento zvýšený počet není nijak ojedinělý, v letních měsících se případy množí. Zatím poslední odchyt prováděla městská police na třídě T.G.M. Jednalo se o výmarského ohaře, pro kterého si majitelka několik minut po akci přišla. Toulavý pes je po zajištění převezen do odchytového kotce a podrobí se prohlídce veterináře. Pokud se o něj majitel do určitého časového horizontu nepřihlásí, je převezen do útulku Bouchalka v Buštěhradu,“ popsal běžnou praxi strážníků Milan Krupka z Městské policie Kladno.

O pravidelném nárůstu zvířat do jediného psího útulku na Kladensku hovoří i jeho majitelka Eugenie Sychrovská. „Vždy je to stejné, v této roční době je takovýto nárůst normální. Bohužel se nejedná o štěňata, ta máme v současné době pouze dvě. Počet dospělých se bude pohybovat ve vysokých číslech, počítám, do konce listopadu. V zimě je částečný útlum. Nejhorší měsíce jsou duben, květen a červen. Tyto pravidelné nárůsty si vysvětluji tak, že se lidé na podzim více stěhují a nemohou si pejska do nových prostor odvést a také se více na jaře více umírá. Tyto prázdniny k nám přivezli zhruba sedmdesát psů,“ informovala Eugenie Sychrovská, majitelka psího útulku, která rozhodně nedoporučuje lidem odchytávat zatoulané psy, ale vždy volat policii.

Kladno není výjimkou, s mírným nárůstem zatoulaných psů se potýká také Slaný, ale zde řeší spíše starostlivé občany, kteří na služebnu městské policie vodí takřka každého psa bez vodítka.

„Výjezdy máme do deseti měsíčně. Větší problémy je s lidmi, kteří k nám vodí zvířata zcela bezdůvodně. Pes se například někomu zaběhl a majitel ho všemožně hledá. To opravdu není potřeba. Povinností městské policie je zajistit odchyty agresivních zvířat, které ohrožují obyvatele a okolí, nebo psy dlouhodobě se toulající,“ poznamenal vedoucí Městské policie Slaný Pavel Štěpánek, jenž má v živé paměti poslední jeden z posledních případů. Po zemřelém majiteli zůstali v opuštěném bytě týden zavření dva psi bez jídla a vody. Při odchytu takto vyplašených a vystresovaných zvířat musela být použita odchytová tyč.