Zakázku získala firma z Vítova a celá akce přijde na 460 tisíc korun. Vše bude zhotoveno na základě projektu s názvem Koncepce osázení Masarykova náměstí, kterou vypracovala krajinářská architektka Lenka Vyhnálková.

Jak potvrzuje vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Zusková, na náměstí bude mimo jiné obnoven travní porost. „Zachované budou jalovce a trávník ošetřen vertikutátorem, následně dosety plochy, kde tráva chybí,“ upozornila.

Tento týden se uskutečnila zkouška závlahového systému, který je zabudovaný v ploše náměstí a při instalaci lamp byl místy poškozený. „Po jeho opravě a následném zásobení vodou, by se měly letos v létě trávníky na náměstí opět zelenat. Vzhledem k tomu, že podnik Technických služeb už nevlastní cisternu, musíme vymyslet řešení, jak na náměstí vodu dopravovat,“ dodala Dagmar Zusková.

Kromě revitalizace zeleně je stále ve hře i dlouhodobě plánovaná komplexní obnova Masarykova náměstí. Není však nyní na pořadu dne. „Zahájena bude nejdříve v roce 2021,“ potvrdil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

O budoucí podobě plochy náměstí rozhoduje i veřejnost, která se v minulosti vyjadřovala například k možnému navrácení mariánského sloupu do středu plochy, což převaha dotázaných odmítla. Nyní vytvářené okrasné květinové pásy by zde veřejnost naopak zachovat chtěla. Nepřeje si, aby je nevystřídala dlažba. „Obnova bude stát miliony korun. Nyní architekti zapracovávají připomínky ke studii. Příští rok by zastupitelstvo mělo v rozpočtu vyčlenit finance na zpracování projektu,“ doplnil starosta.

Po vyhotovení dokumentace město vypíše výběrové řízení. Pro další úpravy chce radnice využít i dotace, mimo jiné ty, kterou jsou určené na podporu zadržování vody v krajině.