Co lidé na „Svoboďáku“ chtějí či nikoli řekli zástupcům radnice i architektům na veřejném projednávání, které se uskutečnilo v lednu. Přebudování náměstí přijde zhruba na 50 milionů korun, přičemž Kladno chce na akci čerpat až 85 procent z evropských dotací.

„Prostor v současném stavu dožívá a podle odborníků má mnohem větší potenciál. Proto nyní vše směřuje ke kompletní přestavbě tohoto frekventovaného a oblíbeného místa,“ sdělil mluvčí kladenské radnice Vít Heral.


Nahrává se anketa ...

Jeho slova doplnil architekt a radní Kladna Ondřej Rys (Volba pro Kladno) „Veřejné představení projektu ukázalo vizi, jak by se v nejbližší době mělo náměstí Svobody změnit. Plánujeme, že začneme letos na podzim, pokud se povede vybrat vhodného zhotovitele," uvedl Ondřej Rys.

Fotogalerie: Vizualizace nové podoby náměstí Svobody

Práce budou podle odhadů trvat rok. „Z náměstí zmizí jeho charakteristická, ale dnes už velice zastaralá „loď“, bude zde položena nová dlažba navazující na rekonstruovanou pěší zónu a dojde k vykácení stromů ve špatném stavu. Zdravé a hodnotné stromy samozřejmě zůstanou zachovány, vysadí se stromy nové, takže se objem zeleně celkově zvýší," popsal architekt další změny.

Podle Ryse se změní i tvar náměstí z jehož diagonály se stane praktičtější a využitelnější plocha lépe odpovídající chování lidí, což vychází z cíleného sociologického průzkumu. „Průzkum ukázal, jaké potřeby Kladeňáci mají a jak prostor vnímají. Instalován bude nový mobiliář, přibude více míst k sezení, vodní prvky, nové veřejné toalety i kryté autobusové zastávky,“ připomněl.

Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že rekonstrukce prostoru přispěje k odstranění neduhů, které tam dnes jsou. Ať už jsou to zarostlá zákoutíčka lákající nepřizpůsobivé osoby a další body. „Z náměstí chceme udělat špičkový prostor a výkladní skříň města. K rekonstrukci přistupujeme komplexně a nezapomínáme ani na práci s dešťovou vodou, což je dnes ve městech velké téma. Dokážeme vytvořit podmínky k tomu, aby se tam veškerá dešťová voda zadržovala a napájela stromy i další vegetaci. Hospodaření s dešťovkou je jedním ze zásadních prvků rekonstrukce,“ upozornil Ondřej Rys.