Český patent aplikují i ve Spojených státech, například v letištních halách a dalších veřejných prostorech. Na Kladensku nátěr testovali například ve školce ve Vinařicích, v prostoru určeném pro děti s alergiemi, astmatem a oslabenou imunitou. Vyhodnocení po půl roce provozu potvrdilo, že se nemocnost dětí snížila.

Na Kladensku nátěrem opatřili například hotel Astra v Srbech, který aktuálně funguje jako ubytovací zařízení pro agenturní zaměstnance nebo školní kolektivy. „Aniž bychom loni tušili, že bude koronavirus, vyzkoušeli jsme nátěr v pilotním projektu už tehdy v jednom z pokojů, který je tímto hypoalergenní. Mohu vám říci, že je to velmi znát. I když v pokoji host delší čas bydlí, je tam neustále čistý vzduch, jako byste právě vyvětrali. Nátěr zabíjí bacily a zároveň slouží jako čistička vzduchu. Opravdu je to skoro zázrak,“ potvrzuje Božena Matoušková, ředitelka Hotelu Astra.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Vláda znovu požádá o prodloužení nouzového stavu, řekl Hamáček

„Nátěr funguje jako labyrint pórů. Když do něj vstoupí jakýkoliv mikroorganismus, je chycen. Nemá se čím živit a je zcela izolován, takže se nemůže množit. Ve chvíli, kdy zapnete světlo, viru odpálíte „pacičky“ - funkční skupiny a ten je okamžitě deaktivován. Již odpálením první skupiny mu zničíte klíč, kterým může vstupovat do buněk,“ vysvětluje autor vynálezu Jan Procházka.

Dobré zkušenosti přispěly k rozhodnutí opatřit nátěrem i interiéry domova seniorů. „Můžeme tak co nejrychleji zajistit větší bezpečí klientů, kteří se řadí k nejohroženější skupině, a to nejen v souvislosti s koronavirem Samočistící nanonátěr by měl pomoci i s ostatními viry a bakteriemi, ale také s prachem a pylem,“ připomněl náměstek primátora Přemysl Mužík.

Z plochy 2493 metrů, která se nátěru dočká v pěti etapách, tvoří většinu pokoje klientů. Dojde ale i na rehabilitační prostory nebo sesterny.