Podle slov psycholožky Ludmily Haňkové z manželské a rodinné poradny, kterou zajišťuje Zařízení sociální intervence v Kladně, má největší středočeské město prim v nejvyšším počtu vykázaných osob z domácností. „Těchto případů bohužel řešíme hodně. Celkově se však domnívám, že vysoká rozvodovost je způsobena tím, že lidé se už nebojí tolik jako dřív a ukončení manželství vidí jako nejjednodušší cestu, jak se z partnerských problémů vymanit. Občas se však stane, že k rozvodu přicházejí zbytečně brzy,“ uvedla Haňková.

Přesto, že manželská poradna slouží především k řešení problémů a jedním z jejích předních cílů je záchrana manželství nebo svazku, lidé sem většinou prý přicházejí až když je pozdě a alespoň jeden z páru je o rozvodu přesvědčen. „Klienti se dostavují z nejrůznějších důvodů, většinou jsou to však neshody všeho druhu, nebo potřebují poradit ohledně porozvodové péče o děti. Samozřejmě ale máme i takové, kteří o rozvodu neuvažují a jen potřebují překonat dočasnou krizi, například kvůli nevěře,“ řekla psycholožka.

Co se předmanželské poradenské činnosti týče, s ní se prý psychologové setkávají velmi málo. „Často se nám nestává, aby se klienti přišli poradit, jestli se mají vzít. Před časem jsme ovšem měli případ, kdy k nám přišla těhotná sedmnáctiletá dívka, která si svého partnera chtěla vzít za manžela, ale rodiče byli proti tomu. Snažili jsme se najít cestu, jak jim pomoci,“ dodala Haňková.

Zuzana Vlková