Intervenční centrum pro oběti domácího násilí v Rakovníku jen za letošní rok na Kladensku řešilo 32 případů domácího násilí, což je opět nejvyšší počet v celém kraji. Podle sociální pracovnice Petry Cinkové se v současné době začal objevovat nový trend týrání rodičů dětmi.

„Právě takový případ byl poslední, který jsme na Kladensku řešili. Obvykle se jedná o chlapce ve věku kolem dvaceti let, u nichž je podezření nebo jsou skutečně závislí na alkoholu nebo drogách. Prvotní náznaky jsou prakticky stejné. Z domácnosti se začnou ztrácet peníze nebo majetek a agresivita vzrůstá až do výhružek proti životu a útoků. Poslední dva výtržníci byli vykázáni,“ uvedla Cinková.

Za minulý rok centrum jen na Kladensku řešilo 104 případů domácího násilí. Týrání za zavřenými dveřmi domova je však stále nejčastěji páchané muži na ženách. Podle psycholožky Ludmily Haňkové z manželské a rodinné poradny na jeho hrozbu mimo jiné ukazuje také fakt, že domácí násilí je jednou z velice častých příčin rozvodů v Kladně.

Jen v kladenském azylovém domě jsou nyní kvůli týrání ubytovány tři maminky. “Před několika dny se na nás kvůli domácímu násilí poprvé obrátila žena cizí národnosti. Byla to Vietnamka a tvrdila, že má problémy s manželem,“ sdělila pracovnice domova Lucie Petrová.

Některé případy těchto žen jsou však živým důkazem toho, že dcera si hledá podobného partnera jako byl její otec a jdou takzvaně z bláta do louže.
„Asi měsíc tu máme ubytovanou paní, již otec v dětství týral. Utíkala z domova a ještě před tím, než se vyučila, odešla k partnerovi. I v této domácnosti však už od počátku panovalo násilí. Přesto spolu vydrželi jedenáct let a mají tři děti,“ řekla Petrová.

Přesto, že tato žena od svého partnera odchází už minimálně dva roky, i nyní se zdá, že se k sobě vrátí. „Snažili jsme se jí vysvětlit, že to není rozumné, ale je to její svobodná vůle. Ona ví, že se to bude opakovat, ale asi ho tak miluje, že je ochotná to opět risknout,“ dodala pracovnice domova.