Službu Vozidlo pod dohledem poskytuje městská policie již dva roky a přesto, že stále ještě není tolik rozšířena, svůj účel, tedy zabránit možnému odcizení vozu, plní stoprocentně. „Známku mám skoro od začátku, kdy celý systém začal fungovat. Pořídila jsem si ji především kvůli ochraně svého vozu. Mám obavy, že by mi auto někdo mohl ukrást, protože ne vždy parkuji přímo u domu,“ řekla majitelka scénica.


„Myslím, že to funguje dobře. Už několikrát mi strážníci v noci volali, jestli je možné, že moje auto bylo viděno někde v ulicích města a zda o tom vím,“ upřesnila.


Celý systém funguje tak, že městská policie majiteli vozu vydá známku, kterou si řidič nalepí na zadní okénko. Ta má příslušné číslo, k němuž strážníci mají složku s údaji o majiteli. Od 23. do 5. hodiny ráno poté pohyb auta díky této známce monitoruje městský kamerový systém a také hlídky. „Pokud kamery detekují takový vůz, operační důstojník dostane signál, vyhledá si kartu a zatelefonuje majiteli, jestli je ve voze nebo jestli mu ho náhodu někdo neodcizil. Zatím jsme v autě vždy zastihli jeho vlastníka.


„Druhá forma dohledu funguje tak, že když pohyb označeného vozu zjistí hlídka, zastaví ho ke kontrole. Strážníci zavolají veliteli směny, nahlásí mu číslo známky a velitel si dohledá složku. Když je ve voze někdo jiný, telefonicky kontaktujeme majitele,“ sdělil mluvčí.


Za dobu fungování systému si známku pořídilo 145 řidičů a zatím jich je vydáno 220. „Lidé si je pořizují na všechny možné druhy vozů od škodovek až po auta za miliony. Podmínkou vydání je jen to, že žadatel musí být majitelem auta a mít trvalý pobyt v Kladně. Za známku jednorázově zaplatí 50 korun a služba už je zdarma,“ dodal Krupka.


Obdobnou službu řidičům před lety nabízela i Policie České republiky se svými známkami Stop 24. „Známky by měly být k dostání v každém obvodním oddělení policie. Vydávají se za předpokladu, že po půlnoci řidič s vozem vyjíždí jen minimálně, a proto označená auta v této době podléhají častějším silničním kontrolám,“ uvedla. Oproti těm Městské policie Kladno je ale nehlídá kamerový systém.