Martin si z jarní vyjížďky v roce 2022 víc nepamatuje. V bezvědomí ho do pražské nemocnice transportoval vrtulník. Když ho doktoři dostali z nejhoršího, následoval přesun do slánské nemocnice, kde trávil další týdny na lůžku. Nohy mu ale po vážném úrazu páteře vypověděly službu.

Do té doby aktivní osmnáctiletý automechanik a sportovec Martin Červenka z Pozdně rád trávil čas nejen na motorce ale i ve fitku. Nezbylo, než se s nastalou situací pozvolna smiřovat a vyrovnat. Velkou útěchou proto byla Martinovi v nemocnici mladičká pomocná sestra Jarmilka. Přátelství časem přerostlo v lásku a tím se začal psát i nový Martinův životní příběh, který dnes prožívá zamilovaný pár společně.

Přestože je mladík po nehodě na invalidním vozíku, na svoje nohy se chce opět postavit a dělá pro to maximum. Podle lékařů má naději. Rozchodit ho prý dokáží nejlépe na slovenské klinice Rewalk, kde už si vyzkoušel jeden rehabilitační pobyt. Kromě toho se Martin, podobně jako jiní paraplegici, upíná také k možnosti elektroakupunktury, pomocí které učí pacienty znovu chodit, jako jeden z prvních na světě, rehabilitační lékař Peter Olšák, jenž aktuálně působí v Janských Lázních.

Taková léčba je ovšem velmi nákladná, proto vznikla pro Martina sbírka na webu Donio.cz, která vyprší za několik dní. Pokud vás jeho příběh zaujal a chcete i vy pomoci, více se dočtete přiloženém odkazu společnosti Donio.

Makačka v domácím fitku

Klinika, rodina, kamarádi a Jarmilka jsou Martinovou největší motivací. Jak sám říká, horní polovina těla funguje, i proto se dál zdokonaluje ve svém domácím fitku a dokonce má dnes v péči, coby trenér, svého prvního klienta. Ovšem bez cizí pomoci se i tak mladý muž neobejde.

close Martin na sobě denně tvrdě pracuje, věří že se jednou zase postaví na nohy. info Zdroj: se souhlasem Martina Červenky zoom_in Martin na sobě denně tvrdě pracuje, věří že se jednou zase postaví na nohy.

„Mám porušenou míchu v hrudní oblasti, ochrnuté nohy a z velké části i trup. Ale díky vášni pro sport, kterému se věnuji odmala, jsem začal cvičit hned jak mi to umožnil zdravotní stav. Už na nemocničním lůžku jsem posiloval ruce, záda, ramena. Rodiče mi dovezli tehdy činky a jejich váhu jsem postupně navyšoval, abych nevypadl z kondice," popsal Martin Červenka.

Kluk, který se hned tak nevzdá. Aktuálně se soustředí na dokončení řidičáku na auto, aby byl ještě více soběstačný. A v plánu má výhledově i závody v kulturistice, pokud pořadatelé časem vyhlásí kategorii pro vozíčkáře.

"Mou největší prioritou je návrat na slovenskou kliniku Rewalk, která je pro mě ohromnou šancí, jak začít znovu chodit. Známá ze sousední vesnice na moji podporu založila finanční sbírku na webu společnosti Donio. Takže tímto děkuji nejen Martině, ale všem ostatním lidem, kteří přispívají, abych mohl na kliniku znovu odjet, protože pojišťovna tohle speciální rehabilitační cvičení nehradí," uzavřel Martin Červenka.