Zvýšení nájemného odsouhlasila koncem srpna městská rada a v polovině září její rozhodnutí posvětili zastupitelé. Najemníci už byli o nových cenách písemně informováni.  „Přistoupili jsme k maximálnímu možnému zvýšení, které nám umožňuje ministerstvo pro místní rozvoj. Skokový růst nájemného v posledních letech nahrazuje chybějící vývoj od roku 1998, kdy se růst regulovaného nájemného zpomalil a byl menší než růst cen stavebních prací. Od roku 2002 se dokonce zastavil,“ uvedl ředitel Správy bytového fondu Kladno (SBF) Vojtěch Munzar.

Teprve až nájmy za metr čtvereční dosáhnou přibližně 55 korun, což je průměrná cena potřebná k údržbě a renovaci obytných domů, bude prý možná diskuze na téma dalšího růstu cen, a tudíž případného zisku pro město, nebo o rozlišení výše nájmů podle technického stavu jednotlivých objektů.
Ne všech nájemníků se ale od nového roku zvýšení cen nájemného dotkne. „Měněno nebude ze zákona v bytech zvláštního určení, v nichž bydlí postižení lidé, tedy téměř v celé Metě. Dále se to týká bytů postavených se státní dotací, tedy například v sídlišti Vojtěcha Lanny. Zde už lidé dnes platí 51 korun za metr čtvereční,“ poznamenal Munzar.

Výjimkou jsou také domy s pečovatelskou službou. u nich město mohlo zvýšit nájemné o 42,6 procenta, ale růst cen zde bude příští rok o 20,8 procenta. „Spočítali jsme, že je to částka, kterou obyvatelé DPS uspoří na základě zateplení domů a výměně oken prováděných v letošním roce,“ sdělil ředitel.
Růst cen nájmů bude mít negativní dopad zejména na seniory obývající prostorově větší byty, nejvíce pak na ty žijící osaměle. „V rámci městského bytového fondu je samozřejmě možná výměna většího bytu za menší a naopak. Záleží na vzájemné dohodě nájemníků. Vzhledem k tomu, že město vlastní jen málo bytů 3 plus 1 a minimum bytů 4 plus 1, je právě o ně největší zájem ze strany mladých rodin s dětmi.

SBF se po dalším zvýšení cen nájmů neobává růstu počtu neplatičů. „Naopak v poslední době se platební morálka nájemníků zvyšuje. Město využívá právních služeb týkající se platebních příkazů včetně externích exekutorů, což je pro neplatiče určitá hrozba. Navíc občanský zákoník platný od loňského roku nám dal více možností se s touto problematikou vypořádat,“ uvedl Munzar.

Zatím naposledy bylo nájemné v městských bytech zvýšeno v dubnu letošního roku, a to například u bytů první kategorie o sedmatřicet procent. Růst je předpokládán až do roku 2010. O kolik, není zatím definitivně známo. Nájemné se totiž odvíjí od cen nemovitostí a ty se v Kladně jen za poslední dva roky zvýšily o čtyřicet procent.

„Velmi se nás to dotkne. S manželem jsme v seniorském věku a bereme hodně léků. Není to jen nájem, ale dražší je i elektřina a plyn. Navíc se obáváme, že budou rušeny slevy na jízdném pro důchodce. Žijeme dva dospělí ve dva plus jedna, což není zase takový přepych. Vůbec nevím, co budeme dělat,“ řekla Kladenskému deníku žena žijící v jednom z rozdělovských věžových domů. V žádném případě si však nepřála zveřejnit své jméno.

Ceny nájemného v městských bytech platné od 1. ledna

Byt s nesníž. Byt s nesníž. Byt v DPS Byt se sníž. Byt se sníž.
kvalitou (I.) kvalitou (II.) kvalitou (III.) kvalitou (IV.)


Cena za m2 letos: 25,13 20,25 24,00 16,33 12,67


Cena za m2 od 1. ledna.: 35,31 30,58 29,00 25,57 21,59


Růst v procentech: 40,50 51,00 20,80 56,60 70,40