Mezi nimi jen například svárovský starosta Ivan Zetek. Ten figuruje ve vedení obce již od roku 1992, kdy se Svárov osamostatnil od Unhoště. Tehdy se stal místostarostou, v roce 2006 pak starostou. „Politika je pořád stejná, i když poslední dobou přibývá lidí, kteří si myslí, že obec nevedeme dobře. Velmi nám také komplikuje život stále narůstající byrokracie, od nesmyslných dotazníků až po desítky zbytečných dokumentů. U počítače nyní sedím od rána do večera,“ popsal aktuální strasti starosta, který figuruje na kandidátce i pro další volební období. Být to tak ale nemuselo. „Kandiduji, ale dlouho jsem se rozmýšlel. Už toho mám dost. Nicméně podařilo se mi vyřídit dotaci na přístavbu školy a multifunkčního hřiště u ní, a tak nechci odcházet od rozdělané práce. To mi přijde nečestné,“ sdělil Zetek, podle kterého existuje ještě stále mnoho věcí, co ho na jeho funkci těší.

Od roku 1994, tedy 24 let, vykonává funkci starosty také Zdeněk Levý, a to v obci Drnek. I on se chystá kandidovat znovu. Jiří Protiva z Vinařic také ve vedení obce působí od roku 1994 a končit nehodlá. „Nějaký pátek už starostuji. V letech 1994 až 1998 jsem totiž dělal místostarostu obce, od roku 1998 jsem starosta,“ připomněl.

Po volbách v roce 2010 Jiří Protiva uvažoval, že z funkce odstoupí. V rámci volebního období prý podobný pocit starostu postihne hned několik. „Avšak většinou to člověk překoná a jede se dál,“ řekl Protiva, podle kterého se i starosta musí vždy nadále zdokonalovat, protože se většinou vždy najde něco, co ho překvapí. „Zpočátku bylo pro mě vedení obce velmi obtížné, protože tam byla v roce 1998 rozdělána plynofikace. Na účtu ovšem nebylo téměř nic, přičemž úvěry byly ve výši 15 milionu. Musel jsem se obracet, aby se tohle vůbec dalo ufinancovat,“ popsal své začátky dnes už zkušený starosta.

Ne všichni zkušení političtí matadoři z okresu ale budou znovu kandidovat. Je tu dvojice těch nezkušenějších, která už se rozhodla nepokračovat. Jedná se o Jiřího Junka z Doks a Františka Dufka ze Pcher, kteří tuto funkci vykonávají již od roku 1990.

Jiří Junek funguje na pozici starosty již od roku 1990, v předešlých letech byl sedmkrát za sebou zvolen za starostu. „Nikdy jsem to nebral tak, že jsem vstoupil do politiky. Jedná se spíše o jakousi službu pro lidi a obec. Na začátky vzpomínám dobře, to jsem byl ještě mladý a nadšený. Funkce starosty ale není sranda,“ řekl s tím, že ta práce přináší každodenní starosti, které se týkají obce i jejích občanů. Zároveň dodal, že i samotná politika se za ta léta, co v ní působí, hodně změnila. „Po finanční stránce je to mnohem lepší, než to bývalo, protože dlouho tu byly minimální finanční prostředky a spíše se přidávalo pomálu. Situace byla daleko horší, než je tomu poslední čtyři roky, kdy se upravilo rozpočtové určení daní. Obci naší velikosti tímto mají totiž větší příjmy a už se dá leccos realizovat,“ poznamenal končící starosta.

Po bezmála třiceti letech své politické působení končí také František Dufek ze Pcher. „Funkci starosty vykonávám už od revoluce. Tehdy jsem byl fotbalisty navržen do zastupitelstva, abych pro fotbal vybojoval alespoň nějaké finance. Od té doby jsem tu, i když jsem nikdy starostou vlastně ani být nechtěl,“ přiznává dnes Pcher s tím, že nyní už mu práce pro obec stačila, že už toho má lidově řečeno dost. „Navíc jsou aktuálně na obce kladeny mnohem větší nároky, než tomu bylo v minulosti, přičemž o penězích se jen mluví,“ uvedl čtyřiašedesátiletý Dufek, který bude na léta ve funkci vzpomínat v dobrém. Nyní si už ale chce užívat důchodu.