Přátelé, milovníci umění a patrioti Slaného na něj nezapomněli a našli si cestu na vernisáž uspořádanou in memoriam na jeho počest ve slánské Galerii Ikaros Antik.

Jaroslav Novák se narodil 16. října 1919 ve Přelíci. Po základní škole vystudoval Státní grafickou školu v Praze. Nejprve působil v pražském ateliéru Fiala a od roku 1945 našel uplatnění jako grafikpropagačního oddělení Poldi Kladno. Později pracoval v grafických závodech Svoboda. Ve volném čase se věnoval kresbě a malování obrazů s tematikou Slaného a okolí.

Jaroslav Novák tímto po sobě zanechal to nejcennější. Nejen dceru Jaroslavu a vnuka Martina, kteří podědili jeho talent, ale především umělecká díla v podobě jedinečných obrazů vytvářených různými technikami.

Výstavu in memoriam uspořádala pro Jaroslava Nováka jeho rodina. Dílem jako vzpomínku na jeho osobnost a zčásti i proto, aby lidé mohli nahlédnout do jindy neveřejné sbírky. „Tatínek se v zaměstnání věnoval tomu, co dnes lidé běžně dělají na počítači. Pracoval jako umělecký retušér. Zabýval se, mimo jiné, vylepšováním fotografií na titulních stranách časopisů.

Byla to neskutečně namáhavá práce. Pomáhala jsem mu často v dílně. Byly to hodiny a hodiny dřiny. Ke zdokonalení snímků používal metodu airbrush, takzvanou americkou retuš.

Malování v plenéru bylo tatínkovou relaxací po náročné práci," řekla na vernisáži ve slánské Galerii Ikaros Antik dcera výtvarníka Jaroslava Víborčíková.

Přestože mají dnes obrazy jejího otce velkou sběratelskou hodnotu, protože je na nich Slaný zachyceno v podobě, která už dnes neexistuje, za svého života Jaroslav Novák svá díla víceméně jen rozdával.

„Tatínek maloval pro radost svoji i přátel. Když k nám domů někdo přišel a obraz se mu líbil, rád mu ho věnoval. Nějaká díla nám ještě zbyla, ale spousta je jich mezi lidmi. Jsem ráda, že dělají radost.

Mám ráda všechny tatínkovy obrazy,ale k jednomu mám přece jen zvláštní vztah. Je to výjev uličky ve směru od Slánské hory ke kostelu.

Tatínek ho kdysi na naléhání zájemce prodal. Byla jsem z toho moc smutná, protože obraz byl mojí srdeční záležitostí. Tatínkovi se mě zželelo a namaloval pro mě druhý stejný. Tudíž dnes existují dva téměř identické originály," doplnila výtvarníkova dcera Jaroslava.

Jak poznamenal galerista Jiří Hruška, na obrazech Jaroslava Nováka je patrné, že byl člověkem, jenž svá díla vytvářel s láskou a ke Slanému musel mít hluboký vztah. Lituje snad jen toho, že malíř svůj život zasvětil zčásti i rodině a ne pouze výtvarnému umění. Děl tak prý mohlo vzniknout mnohem více.