„Asi před pěti lety měl 
v Doksech vystupovat zpěvák Stanislav Hložek. Ten pro změnu zase omylem vyrazil do Doks u Máchova jezera. Nakonec ale se telefonicky za chybu omluvil a se zpožděním přijel a zazpíval," vzpomíná inzertní poradkyně Kladenského deníku Lenka Jirásková, která v obci několik roků bydlela.

Nejčastěji v obcích se stejným názvem řeší komplikace s poštovními zásilkami, které zabloudí jinam. Musí tak mezi sebou občas komunikovat, aby se pošta dostala na správné místo.

„Žádnou přátelskou dohodu s Doksy na Liberecku nemáme. Ale pořádali jsme fotbalové utkání, které bychom chtěli zopakovat. Je to tedy spíše ve sportovním duchu, 
s městem v kontaktu jsme," uvedl starosta Doks na Kladensku Jiří Junek.

Problémy podle něj mívají i řidiči, kteří do navigace zadávají informace bezmyšlenkovitě, poté si už nevšimnou, že jedou někam jinam.
Problém s poštou řeší také Vinařice u Kladna, které mají jmenovce na Berounsku.

„Někdy se opravdu stane, že se pošta zamění. V takovém případě se musíme s druhou obcí spojit a poštu jim dopravit," řekl starosta Vinařic u Kladna Jiří Protiva.

S velkými úředními zádrhely se potýkají také obce jménem Slatina. Je jich mnoho. Nejen vesnic, z nichž jedna se nachází i na Kladensku, ale název Slatina mají také různé městské části obcí s přívlastky.

Výjimkou nejsou ani obce nesoucí jméno Lhota, Lhotka, Lhůta, Lhotice nebo Lehota. V současnosti se jich totiž na území České a Slovenské republiky nachází přibližně 360. Letos se dokonce konal už dvaatřicátý ročník sjezdu Lhot a Lehot, který se tentokrát uskutečnil ve Vránově Lhotě. Zde se sešli představitelé jednotlivých vesnic, kde měli doprovodný program.

Obcím a městům se stejnými nebo podobnými názvy tedy nezbývá nic jiného než být občas v kontaktu a případné úřední omyly mezi sebou snáze vyřešit.

Autor: Klára Kučerová