Zahájení Libušínské bitvy, neboli Libušínského festivalu historie, jak se nyní akce jmenuje, je ve 12 hodin. Přesně v 16 hodin pak začne samotná bitva u areálu bývalého koupaliště, za fotbalovým hřištěm.

„Bitva a festival jsou naplánovány především pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Najdou zde velký dětský koutek, bitvu pro malé s hadrovými míčky, vystoupení sokolníka, dobovou hudbu a další atrakce," řekl Kladenskému deníku Petr Šrámek z pořádajícího občanského sdružení Libušínský spolek přátel historie.
Samotných bojů se zúčastní zhruba 800 rytířů.

A jak se tak obrovská bitva připravuje? „Nácviky už neděláme, byly k ničemu. Se scénářem se seznámí velitelé jednotlivých oddílů a ti si musí pohlídat své lidi," poodkryl zákulisí Šrámek.

Rytíři do Libušína přijíždějí z celé České republiky i zahraničí. „Pocházejí z Ostravy, severní Moravy nebo Českých Budějovic. Ze zahraničí jsou to Poláci, Rakušané a dokonce Švýcaři. Existují totiž různé spolky, které reprezentují určitou historickou etapu, například Slovany, dobu Karla IV., husity nebo třeba Jagellonce a mají na to odpovídající vybavení. Chceme kvalitu," doplnil.

Na festivalu se lidé mohou těšit i na prohlídkovou trasu historických táborů, které mohou projít i s průvodcem. „Skutečně uvidí, jak to dříve vypadalo. Půjdete kolem shluku Husitů a po sto metrech se dostanete například k Vikingům," řekl Šrámek.

Jedním z důležitých bodů doprovodného programu bude také turnaj Battle of the Nations neboli BOTN. Jedná se o mezinárodní sportovní klání inspirované rytířskými souboji. „Jsou to turnaje v kolbišti. Účastníci na sobě mají kvalitní krytí, čili jejich údery jsou skutečné. Kdo zůstane poslední, vyhrává. Bojovat budou národní týmy z Česka a Rakouska," okomentoval novinku Libušínské bitvy Petr Šrámek.

Zajímavá bude pro návštěvníky také dobová kuchyně. Kuchařky uvaří podle starých receptů a bez surovin, které tehdy neznaly. Ochutnat bude moci každý.

Oblíbené je také historické tržiště se zbraněmi, keramikou, kůží a dalším dobovým zbožím. „Letos chceme oddělit dobové stánky a veškerou tuto kulturu od běžných stánkařů. Chceme, aby lidé bránou prošli do jiného světa," uzavřel Petr Šrámek.