V pátek kolem 19.30 hodin je minus sedm stupňů Celsia. Mráz štípe do rukou i na tvářích. V tomto nečase nasedají strážníci Jiří Husák a Jan Cipra do služebního vozu a vyrážejí do nočního města. Jedním z jejich úkolů je zkontrolovat místa, kde tráví noci bezdomovci. „Většinou se  přesouvají, ale máme už vytipováno, kde se zdržují. Jsou to opuštěné garáže v Rozdělově, vybydlené drážní domky nebo postávají u obchodních domů," řekl městský policista Jan Cipra.

Lidé bez domova mohou strávit noc v prostorách kladenského oblastního spolku Červeného kříže. Zde od 20 do 6 hodin dostanou najíst, napít, mohou se vysprchovat, převléknout a hlavně být v teple. Někteří o to ovšem nestojí.

„Nechtějí dodržovat stanovená pravidla, čili být střízlivý a mít doklady," vysvětlil strážník Jiří Husák.

Služební vozidlo zastavuje 
u opuštěného areálu bývalého fotbalového hřiště FK Sparta Doly Kladno. Někdejší zázemí fotbalistů je zcela zdemolované. V jedné zdi je velká díra, 
k níž je přistavena pro pohodlnější přístup židle.

Uvnitř spí na matracích dva muži přikrytí dekou a spacákem. Strážníci je dobře znají. Na otázku proč oba nevyužijí nabídky Červeného kříže, odpovídají jasně: „Půjdeme tam zítra. My se polepšíme."

Ovšem důvodů je více – dvě nedopité láhve červeného vína a také fakt, že ani jeden 
z nich u sebe nemá doklady. Tvrdí, že jim zima není. „Mám už jen jednu deku, druhou mi ukradli,"  vysvětluje bezdomovec. „Mně taky sebrali kabát, co jsem tu měl," přidává se spolunocležník.

Jak je dlouho na ulici prý ztrácí přehled.  Strážníci je tedy znovu upozorní na možnost strávit noc v teple Červeného kříže a také je napomenou, aby sfoukli dvě svíčky, kterými si svítili. „My nechceme uhořet. Děkujeme," okomentoval muž bez přístřešku. Nicméně městští policisté ještě k ránu přijedou zvonu na kontrolu.

Další cesta je najisto: několikapatrová stavba kousek od autobusového nádraží bez oken a dveří. Strážníci procházejí jednotlivá patra a místnosti. Ve čtvrtém podlaží je cítit kouř. Aby taky ne, když na chodbu vede komín. Vedle něj se nacházejí dveře zadělané dekou. V malé místnosti zde žijí dva bezdomovci ve věku pětapadesáti a třiapadesáti let. Mladší je Slovák, starší muž pochází z Kladenska.

V místnosti mají kromě dvou postelí a kamen, také stůl, židle, hodiny, poličky, skříňky, vánoční dekoraci, množství obrázků a plakátů. Na stole leží místa s ovocem a hraje rádio. „To máme z popelnic. Když nechceme krást, tak to děláme  takto," uvedl starší muž. Na ulici je prý od 1. června letošního roku. Doklady nemá, ztratil je.

Jeho spolubydlící se touží vrátit domů, na Slovensko. „Nemám peníze a hlavně doklady. Když seženu práci, tak spíš za jídlo," uvedl. O Červený kříž nestojí, díky kamnům je jim teplo. Na dřevo chodí do okolí, že by jim od topení hrozilo nějaké nebezpečí, si nepřipouštějí. Také je přijdou ještě strážníci zkontrolovat.