Volili proto hned z několika možností. Některé děti dostanou na vysvědčení klasické známky, jiné si musí vystačit se slovním hodnocením a další školy přistoupily ke kombinaci obojího.

Možnost zkrátit si školní rok o celé dva dny využili například v 1. Základní škole v Amálské ulici v Kladně a jedna třída dokonce převzala vysvědčení v rámci zahradní slavnosti již ve čtvrtek v podvečer. Setkání si užili žáci i rodiče.

„Máme přes pět set žáků, pro vysvědčení si jdou všichni, kteří doloží škole čestné prohlášení o tom, že dítě nemá příznaky virového infekčního onemocnění kvůli prevenci šíření onemocnění covid-19. Předání se koná klasicky ve třídách a všichni musí dorazit v rouškách. U nás jsme se rozhodli pro známkování,“ potvrdila ředitelka kladenské 1.ZŠ Libuše Amálie Holá.

Pro vysvědčení si přijdou v rouškách do svých tříd v pátek také děti z 2. Základní školy na Komenského náměstí Ve Slaném. Jak sdělil ředitel školy Miroslav Šindler, vše je na základě dobrovolnosti. „Kdo si vysvědčení nevyzvedne v pátek, má možnost ještě v pondělí a v úterý, jinak ho dostane až na začátku nového školního roku,“ upřesnil Šindler.

Školu navštěvuje bezmála 600 dětí a na jejich vysvědčení se také objeví pouze klasické známky. „Vycházeli jsme ze tří kritérií, jak z pololetního vysvědčení, tak výuky před koronavirem a z toho, jaké děti podávaly výkony při distanční výuce. Z pětadevadesáti procent se vysvědčení nebude lišit od pololetního a některé děti si dokonce známky i vylepšily,“ zdůraznil ředitel.

Obdobným způsobem si vyzvednou žáci vysvědčení v pátek i v základní škole ve Smečně.

Vysvědčení bez roušek a pod širým nebem převezmou v pátek například děti ze Základní školy Tuchlovice. Třídní učitelka druháčků Irena Lažanová pro ně kvůli tomu pořádá slavnost na své zahradě „Děti se dlouho neviděly, tak jsem jim chtěla poslední den udělat výjimečný. Mimořádná doba si žádá i mimořádné vysvědčení, které bude letos velmi radostné a plné jedniček,“ potvrdila učitelka, která dětem chystá i jedno malé překvapení.

Některá vzdělávací zařízení v okrese školní rok krátit nebudou a děti si vysvědčení převezmou standardně v úterý - poslední červnový den. Takto zakončí školní rok například v Základní škole Velvary, ve slánské Základní škole Na Hájích nebo v městysu Zlonice. „Všichni naši žáci si vyzvednou vysvědčení v úterý. Někteří s rouškami ve škole, jiní při slavnosti venku před Památníkem Antonína Dvořáka. Každá třída si to dělá po svém. Oficiálně dostanou všichni žáci vysvědčení se známkami, ale v některých třídách jim přidají paní učitelky i doprovodné slovní hodnocení,“ dodává ředitel ZŠ Zlonice Jan Tůma.