Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnostní opatření kvůli výskytu Tularémie na Kladensku stále trvají

Kladensko-Přesto, že od posledního výskytu nebezpečné nákazy – tularémie na Kladensku již uplynulo několik měsíců, bezpečnostní opatření stále přetrvávají. Veterináři toto onemocnění v regionu zaznamenali u zajíce, jenž byl nalezen mrtvý nedaleko kladenského krematoria v listopadu minulého roku.

6.5.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

„Uhynulý kus byl podroben testům a tularémie u něj byla pozitivní. Byl ale jediný. Přesto jsme nenechali nic náhodě a vyhlásili ochranné pásmo pro všechny kladenské čtvrti včetně Buštěhradu a Hřebče. Žádný další případ jsme od té doby na Kladensku nezjistili,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Zdeněk Císař.

„Přesto mimořádná opatření stále trvají. Vzhledem k tomu, že místo nálezu není honebním pozemkem a k odvolání ohniska je ročně potřeba minimálně deset kusů odlovené zvěře, která projde kontrolou a bude na nákazu negativní, mimořádná opatření budou přetrvávat ještě několik let,“ dodal Císař.
Tularémie se vyskytuje především u zajíců, ondater a jiných hlodavců. Onemocnění se v počátečním stadiu projevuje jako obyčejná chřipka, ale pokud se léčba podcení, může být životu nebezpečná. Spotřebitelé by měli být obezřetní zejména při porcování. Poranění o kost totiž může být osudné. „Dostala jsem zajíce a při porcování si poranila ruku. Souhrou nešťastných okolností byl právě tenhle nakažený. Strávila jsem nepříjemné týdny v Nemocnici na Bulovce s vysokými dávkami antibiotik,“ řekl žena z Uhů, která se tularémií v minulosti nakazila.

Nepostradatelné včely začínají vymírat

V posledních letech hynoucí a oslabená včelstva mají obrovský dopad nejen na rostoucí ceny medu, ale i na samotnou existenci člověka.
„Svou roli hraje nedostatečné ochlazení v zimním období, kvůli kterému přežijí cizopasní roztoči ve včelstvech, a také nedbalost o preventivní péči samotnými včelaři,“ řekl libušínský včelař Josef Pláteník.

Každoročně vydává veterinární správa preventivní opatření týkající se povinného přeléčení, které je prováděno průběžně vždy od počátku října do poloviny března. „Někteří včelaři jsou nezodpovědní a nařízení nedodržují,“ uvedl.
V případě onemocnění se choroba rozšíří vždy do celého včelstva. Nákaza vychází od matky, jež dále rodí již nakažené včely, či od jedinců z divokých rojů.

Při podezření je z každého včelstva vybráno několik včel k laboratornímu vyšetření. Následný lék je podáván ve třech fázích. V prvních dvou je do uzavřeného včelstva vložen pásek napuštěný vypařující se léčivou látkou. V poslední fázi je do včel foukána mlhovina, též s léčebnými účinky. Léčivá kůra má za úkol odstranit roztoče a zničit bakterie.

Onemocnění včel nejsou přenosná na člověka ani nemají vliv na poživatelnost medu. Důsledky chorob jsou v oslabení zdraví a vitality včel. Výjimkou je mor včelího plodu. „Při zjištění nákazy se musí spálit celé včelstvo, úl, oblečení včelaře i veškeré jeho pomůcky, aby se nešířila dál. Med je neprodejný,“ upřesnil Pláteník.

Sám tvrdí, že nejúčinnější je provádět prevenci plošně v celé oblasti. „Naše včelstva jsou pravidelně kontrolována dobrovolnými včelaři. Preventivní léčbu provádíme současně v celém Libušíně. Za dva dny jsou zaléčena všechna místní včelstva a možná nákaza je vyloučena,“ dodal.

Zuzana Vlková, Jana Nováková

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

	Náměstek hejtmanky M. Kupka (druhý zleva) a P. Bendl (třetí zprava) během slavnostního zahájení provozu nového přístroje CT.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení