Aktuálně hledá v těchto dnech kladenská nemocnice do týmu lékaře pro oddělení plicní, radiologické a onkologické, také pediatra a gynekologa.

„V současné době už je stabilní situace na kožním oddělení, kde docházelo v letních měsících i vzhledem k výstavbě v areálu nemocnice k dočasnému omezení,“ uvedla mluvčí Oblastní nemocnice Kladno Olga Oliveriusová.

Podobně je na tom i městská Nemocnice Slaný, kde by navíc rádi posílili tým lékařů na ARO, na rentgenologickém oddělení a také se snaží do služeb sehnat pohotovostní lékaře na dětském a novorozeneckém oddělení. Poptávají i lékaře pro alergologickou ambulanci.

Náborový příspěvek jako v Kladně sice nenabízejí, nicméně motivací může být třeba i bydlení. „Lákadlem pro práci v městské nemocnici mohou být z naší strany velmi dobré platové podmínky a získání služebního bytu," potvrdil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Endokrinologové mají plnou kapacitu

Ještě složitější je situace u specializovaných oborů mimo nemocnice. V okrese prakticky neseženete třeba endokrinologa s volnou kapacitou. Ani v oboru specializovaných zubních zákroků to není lepší. Kdo potřebuje neprodleně pevnou zubní náhradu, implantát nebo rovnátka, případně služby paradontologa, nezbyde mu, než hledat specialistu jinde, nejčastěji v Praze.

„Kapacitu máme naplněnu a v současné době nové pacienty nepřijímáme. Pokud jde o akutní stavy jako například u pacientů s diabetem, těhotných žen a dalších, ty pochopitelně na základě doporučení od praktického lékaře ošetříme, ale jinak radíme Prahu nebo Beroun,“ potvrdila sestra z kladenské endokrinologické ordinace MUDr. Erika Hollaye. A plný stav hlásí v okrese i další čtyři lékaři shodné specializace.

Podobně hovoří i oslovení zubaři napříč okresem. Zpravidla mají plno. Podle Markéty Paukové z Okresního sdružení České lékařské komory Kladno je v oblasti Kladno, Slaný a Rakovník aktuálně k dispozici 140 zubních lékařů, někteří ordinují i v menších obcích.

Snadné není sehnat na Kladensku ani ortodontistu, hlavně pro školáky, kteří zubní rovnátka potřebují nejčastěji a léčba trvá i tři až čtyři roky. „Aktuálně nové pacienty nepřijímáme z kapacitních důvodů. Nejčastěji lidi odkazuji na únor příštího roku, aby zkusili zavolat, zda se nějaké místo neuvolní,“ řekla Deníku sestra z ordinace Orthohelp kladenské ortodontistky Hany Tycové. Podle jejích slov ošetří denně i třicet pacientů.

Volné termíny? Až v příštím roce

„Kdo potřebuje ale například paradontologa, posíláme takové žadatele na pražské kliniky nebo do sousedního Slaného k MUDr. Janu Dražanovi,“ shodly se sestry kladenských zubařů.

Také na slánské klinice Dentkomplex mají ale termíny dlouhodobě naplněny a nejbližší objednání je možné až na příští rok. Nejen v oboru paradontologie, ale i prevence, kam patří například i v posledních letech velmi žádaná dentální hygiena. „První termíny si u nás můžete rezervovat nejdříve v polovině ledna. Dřívější termín volný není,“ sdělila recepční Dentkomplexu Irena Šebková.

Výjimkou je snad jen kladenská zubní klinika v bývalých Lidických kasárnách, kde člověka z ulice ošetří denně od 8 do 20 hodin. Ani tam ovšem ortodontistu na rovnátka neseženete.