„Případnou výjimku lze povolit pouze ze závažných důvodů po domluvě s ošetřujícím lékařem. Podmínkou je doložení certifikátu o dokončeném očkování či platného negativního testu na covid,“ upozornil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Provoz ambulancí zatím nebyl přerušen a fungují nadále.

Covidové oddělení bylo znovuotevřeno na interně A a části oddělení ARO, aktuálně je ve slánské nemocnici s covidem-19 hospitalizováno okolo deseti pacientů se středně těžkým a těžkým průběhem, přičemž valná většina z nich je neočkovaná. Podle ředitele Votočka zatím nehrozí opakování covidové apokalypsy loňského podzimu a letošní zimy, ale je možné a pravděpodobné, že jedno standardní a jedno intenzivní covidové oddělení budou muset ve slánské nemocnici provozovat i v následujících měsících.

Nová opatření přijímají hosté restaurací vcelku s pokorou, někteří už ale nepřijdou.
Opatření přijímají hosté restaurací vcelku s pokorou, někteří už ale nepřijdou

„Uděláme maximum pro to, aby covid neomezil ostatní péči,“ sdělil ředitel Votoček a velmi apeluje na ty, kteří tak dosud neučinili, aby se nechali očkovat. „Stejně jako vloni v létě, i letos většina lidí uvěřila, že je pandemie za námi. Není! Ale na rozdíl od loňska máme dostatek zkušeností, k dispozici léky, které, pokud se podají včas, zabrání rozvoji těžkého a fatálního průběhu. Pořídili jsme si jako jedni z mála laser MLS (Multiwave Locked System). Díky němu se daří výrazně zlepšovat zdravotní stav covidových pacientů a navracet je do normálního života. Riziko onemocnění personálu je vakcinací minimalizováno. A ještě pořád máme možnost doočkovat ty, kteří z různých důvodů očkování odmítli. Apeluji na všechny, kdo mají ve svém okolí neočkované seniory, aby je přesvědčili. Apeluji na ty z vás, kteří jste dosud váhali s aplikací třetí dávky. Prosím, neodkládejte to!“ zdůraznil ředitel Štěpán Votoček.