Jak potvrdil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček, počty zdravotníků velmi prořídly. Onemocnělo již 35 % personálu z interního oddělení, na ortopedii chybí polovina lékařů a na chirurgii skolil covid zhruba 20 % lékařů. „Akutní operace jsme zatím nezastavili, ale provádíme už jen naprosto nezbytné výkony. Uzavření nemocnice si zatím nechceme připustit, ale pokud by personál onemocněl v takovém procentu, že by se nedaly postavit služby, nic jiného by nám nezbylo,“ upozornil ředitel.

Je navíc přesvědčen o tom, že lidi ve špitále aktuálně kosí agresivnější forma koronaviru. „Domníváme se, ale zatím to nemáme potvrzené, že současná agresivita šíření viru naší nemocnicí může být způsobena virulentnější britskou mutací,“ soudí. Paradoxem podle Votočka je, že tato vlna nákazy personálu prošla nemocnicí v týdnu po první dávce vakcíny.

„Je jasné, že za účinně očkovaného lze považovat člověka až po ukončení vakcinace druhou dávkou, a tedy že úvahy o odložení druhé dávky a dokonce doporučení tohoto postupu ministrem zdravotnictví jsou nesprávné,“ říká ředitel. „Pokud bychom druhou dávku odložili, vystavili bychom zbytečně zdravotníky a další již rozočkované riziku nákazy, což je v nynější situaci nepřípustné.

Už nyní funguje ve Slaném část oddělení v nouzovém režimu. Řada ambulancí musela být uzavřena a bez pomoci armády a dobrovolníků by se zhroutila i lůžková péče,“ dodává Votoček. Pro slánské zdravotníky je podle něj již druhá dávka vakcíny zajištěna. Na bedrech Slaňáků leží i zajištění stávajícího provozu Očkovacího centra, které bude, až do jeho přesunutí do Městského centra Grand, v prostoru nemocnice.

„Očkování se zatím stále týká zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, od příštího týdne začneme očkovat první zaregistrované seniory. Očkovací kapacitu limituje a ještě dlouho bude limitovat počet vakcín, který bude určující i pro spuštění vakcinace veřejnosti,“ dodal Votoček.

„Nemocnice Slaný se ocitá na hraně možností. Denně dostávám informace o dalších nakažených sestrách a lékařích. Zbývající přestávají být schopni zajistit provoz. Celostátní tempo vakcinace a úvahy o rozvolnění opatření nedávají naději, že příští měsíce budou – co do počtu pacientů hospitalizovaných s covidem-19 – jiné. Světlo na konci tunelu nejvíce připomíná protijedoucí vlak,“ uzavírá ředitel Votoček.