Vyšetření umožní včasnou diagnózu a léčbu nedoslýchavosti a lze tak zamezit opožděnému vývoji dítěte. „Pomocí této metody se nám již podařilo zachytit jeden případ nedoslýchavosti, který bude dále vyšetřován. Celkem jsme vyšetřili asi šedesát dětí,“ řekl primář oddělení ORL kladenské nemocnice Peter Klimák.

V mnoha státech Evropy je screening sluchu běžnou a povinnou součástí vyšetření čerstvě narozených dětí. V České republice však ještě není uzákoněn a kladenská nemocnice je tak jedním z prvních pracovišť, kde se provádí. Přesto, že tento výkon zatím zdravotní pojišťovny nehradí, v Kladně ho provádějí zdarma.

„Buňky vnitřního ucha reagují na sluchový podnět přístroje a sami generují i nepatrný zvukový signál, který jsme schopni přístrojem zachytit. V praxi to vypadá tak, že miminku nasadíme do ucha sluchátko a přístroj ukáže, jaké zvuky slyší“ uvedl primář a dodal, že celé vyšetření trvá asi pět minut a provádí se do dvou dnů po narození přímo na oddělení novorozenců. Na přístroj v hodnotě 250 tisíc korun kladenské nemocnici významnou měrou přispěla nadace Prolomené ticho.