Po prvních pár měsících, kdy je ambulance v provozu, je jasné, že se jedná o poměrně rozšířené potíže. Pacienti se již objednávají na měsíc dopředu. „Nejčastěji k nám přicházejí lidé, kteří mají potíže se závratěmi spojenými s pocitem na zvracení. Příčin těchto poruch může být hned několik – od poruch ve vnitřním uchu, špatného fungování centrálního nervového systému, nádor v lebce, problémů s krční páteří přes jiné cévní a vnitřní potíže. Proto v této problematice hodně spolupracujeme s internisty, rehabilitačními pracovníky a především s neurochirurgy,“ řekl primář ORL Peter Klimák.
Pacienti po příchodu do ambulance absolvují přijímací pohovor a řadu vyšetření, při nichž se zjistí, jakého původu problémy jsou. V žádném případě by ale závratě neměli podceňovat.

Někdy se může jednat o zcela banální záležitost, kterou lze odstranit například tréninkem zraku, ale na druhou stranu mohou být závratě jedním z prvních příznaků k nutné léčbě nádoru.

„Několik případů nádorového onemocnění už se nám skutečně podařilo zachytit,“ uvedl primář.

„Přišla do ordinace paní, která si stěžovala, že jí píská v uchu a po čase se jí k tomu přidaly i závratě a zvracení. V rámci hospitalizace byla vyšetřena i počítačovým tomografem (CT), kde jí byl objeven nádor na mozku. Domnívám se, že každým dnem už by měla být odoperována,“ popsala případ odborná lékařka pro ORL Monika Plášková.

Podle jejích slov přicházejí do ordinace nejčastěji ženy kolem čtyřiceti let, které více než jiné skupiny lidí trpí Meniéreovou chorobou. „Proč postihuje především tuto skupinu pacientek zatím není jasné. nemoc se projevuje závratí a jednostranně zhoršeným sluchem,“ dodala lékařka.
„Hůře jsem slyšela a měla jsem pocit tlaku v pravém uchu. Když jsem přišla do ambulance, změřili mi sluch a zjistili, že mám skutečně problémy s pravým uchem,“ popsala své prvotní příznaky pacientka trpící Meniéreovou chorobou.

„Vzápětí na to se k tomu přidaly závratě, chtělo se mi zvracet. Navíc jsem se začala bát chodit nakupovat do hypermarketů, protože jsem v tom velkém prostoru ztrácela jistotu. Zvracení ještě zesílilo, a tak jsem jela rovnou do nemocnice. Absolvovala jsem řadu vyšetření a teď doma cvičím rehabilitaci,“ dodala žena.

„U této choroby jsou problémy s orientací v prostoru dost běžné. Lidé se pak cítí nejisti ve velkých přelidněných prostorách a mají problém například sami přejít přes ulici. Problémy ve vnitřním uchu způsobí, že jejich zrak špatně komunikuje s mozkem. Namísto co by otáčeli jen hlavou, se pak musejí otáčet celým tělem, a to je velice nebezpečně například při zmiňovaném přecházení přes ulici. Naštěstí se porucha dá řešit poměrně jednoduchým zrakovým cvičením,“ dodala Plášková.