Po několikaleté snaze týmů lékařů a sester totiž před měsícem obdrželi akreditaci od ministerstva zdravotnictví.

Oddělení se tak stalo jedním z mála v republice, které má tuto výsadu. „Vyřízení trvalo skoro rok, a proto jsme nyní velice hrdí, že jsme dostali post akreditovaného pracoviště na celých sedm let. Podmínky pro udělení licence nebyly nijak snadné. Ministerstvo požaduje, aby na pracovišti byli minimálně dva lékaři s maximálním vzděláním, my zde máme čtyři. To samé se týká i týmu sester a přístrojového vybavení. Také je závislé na počtu ošetřených a vyšetřených pacientů ročně. Přesto se nám vše podařilo splnit prakticky bez problémů,“ uvedl primář Vladimír Drvota.

V současné době již pracoviště nepůsobí pouze lokálně, ale navštěvují ho i pacienti z jiných krajů. Na dvaceti lůžkách již byli hospitalizováni například pacienti z Chomutova nebo Hradce Králové. „Roční průměr na lůžkové části se pohybuje kolem pěti set pacientů a to je jen zlomek. Ambulantně ošetříme asi 13 500 lidí. Nejčastěji k nám přicházejí s problémy s lupénkou a lidé trpící ekzémy,“ řekl primář.

I z tohoto důvodu byl v minulých měsících pro oddělení pořízen nový přístroj na fototerapii. „Z dotace od Středočeského kraje jsme mohli zakoupit celotělovou kabinu 311 nm, kterou se léčí chronická kožní onemocnění jako akné, lupénka a jiné. Již dříve jsme měli podobný přístroj, ale pouze jednostranný, tento je dvakrát rychlejší,“ sdělil Drvota.

Svou práci mohli za poslední rok lékaři z kožního oddělení také posunout o několik kroků vpřed díky spolupráci s novým laserovým centrem, které vzniklo v areálu Oblastní nemocnice Kladno.

„Z kožního hlediska tu například digitálním dermatoskopem vyšetřujeme pigmentová znaménka, nebo ošetřujeme drobné kožní nádorky z cév, rozšířené cévky v obličeji a jiných partiích. Protože se však jedná o zákroky zcela hrazené pacienty, zejména u prvního případu k nim přistupujeme až při podezření na možnost nádorového onemocnění,“ přiblížil primář.

Laserová technologie dále také vytlačuje například nepříjemné ošetření bradavic, které se doposud provádělo tekutým dusíkem. Tím vznikaly na postižených místech puchýře, jež mohly pacienta vyřadit až na několik dní z běžného života.

„Ošetření bradavic pomocí fototerapie je rychlejší a především při něm nevznikají puchýře, takže ho lze provést naprosto bez problémů ambulantně a není bolestivé. Domnívám se, že to ocení především rodiče malých dětí,“ dodal Drvota.