Díky tomu, že kladenská ambulance lékaře Jana Cízy vlastní v současné době jako druhé pracoviště v republice supermoderní transnasální gastroskop, při vsunutí sondy do žaludku necítí pacient nepříjemné pocity, které provází vyšetření zastaralou technikou. „Černá hadička vybavená kamerou dnes měří v průměru pouhých pět milimetrů, přičemž původní přístroj měřil dvakrát tolik. Tenká sonda může být navíc zavedena nosem, což nevyvolává dávení během vyšetření, omezuje bolest v krku a navíc pacient může s lékařem při vyšetření komunikovat. Na žádost pacienta lze vše provést i běžnou cestou ústy,“ uvedla lékařka Hana Podpěrová.

Přesto, že pořizovací cena přístroje není zanedbatelná, kladenští lékaři se rozhodli pro tuto neinvazivní metodu.

„Toto vyšetření ročně podstoupí asi pět set šedesát pacientů. Vzhledem k tomu, že k nám přicházejí lidé s problémy, chceme, aby jinak nepříjemné vyšetření bylo pro ně snesitelné a pokud možno příjemnější,“ uvedl lékař Jan Cíza.

Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění a v krajním případě ho lze provést i bez doporučení praktického lékaře. Zájemci mohou ordinaci navštěvoval pět dnů v týdnu, stejně jako mohou využít prohlídku ultrazvukem.

„Když jsem se doslechla, že v Kladně máme japonský přístroj, hned jsem toho využila a nechala se vyšetřit. Žaludek mě zlobí, tak jsem ráda, že nemusím mít z návštěvy lékaře strach,“ uvedla Růžena Beznosková z Kladna.

Kromě vyšetření žaludkunosem a ústy či ultrazvukem nabízí ambulance také vyšetření tlustého střeva, takzvanou koloskopii.
„Vzhledem k tomu, že nádorových onemocnění střev přibývá a vyskytuje se již u lidí mladších třiceti let, je důležité přijít s podezřením či výskytem krve ve stolici včas. Prevence je v tomto případě účinná a důležitá. Bohužel, Češi stojí v Evropě na špici v počtu těchto onemocnění,“ uzavřel Jan Cíza.