Na dětském oddělení Oblastní nemocnice Kladno se s tímto jevem bohužel setkávají poměrně často.

„Že by k nám rodiče přivezli zdravé dítě se ještě nestalo. Jiná věc ovšem je, že zde některé děti ze sociálně slabších a především nepřizpůsobivých rodin zůstávají až o několik dní déle, než je třeba. Tento případ řešíme minimálně jedou do týdne. Většinou se jedná o kojence nebo batolata. Starší děti tu déle nezůstávají, protože samy chtějí domů, ale ti malí si o to říct nemohou. Právě toho někteří rodiče zneužijí,“ uvedl primář Petr Lyer.

„Vzpomínám si na případ jedenáctiměsíčního mimika, které jsme léčili kvůli akutní respirační nemoci, zánětu průdušek a průjmu. Leželo u nás asi týden. Když už mělo být propuštěno domů, jeho rodiče se vůbec neozvali. Asi po třech dnech jsme uvědomili úřad a až za další dva dny si pro něj rodina přišla. Dokonce jsme ho hospitalizovali opakovaně,“ uvedl primář.

„Tyto rodiny už většinou mají vyřízené potvrzení, že nejsou schopni zdravotní péči zaplatit. Nelámou si tak hlavu s tím, jak dlouho tu jejich potomek bude pobývat. V každém takovém případě upozorníme sociální odbor. Zoufalé je, že tyto rodiny si dítě skutečně vyzvednou až na upozornění úřadem,“ dodal Lyer.

S problémy se zneužíváním se však nepotýká pouze nemocnice, ale také záchranná služba, která by v některých případech mohla zasahovat jinde, u skutečně závažného případu. „Ke zneužití záchranky sociálně slabšími rodinami k odvozu dětí do nemocnic dochází přibižně jednou až dvakrát měsíčně v regionech Kladno a Rakovník,“ sdělila mluvčí záchranky Nina Šeblová.

Podle slov jedné z operátorek si však záchranáři nemohou dovolit ignorovat výzvu, ve které jsou popsány byť neexistující či přehnané zdravotní potíže u dětí.

Zuzana Vlková