Tuto skutečnosti si záchranáři už několikrát ověřili ve Fakultní nemocnici na Bulovce, kam jsou převážena těla lidí z Kladenska, Příbramska, Mělnicka, Nymburska a také Prahy-východ. Problém se ale objevil i ve Všeobecné fakultní nemocnici. Ředitel záchranky Martin Houdek sdělil, že s tímto počínáním se od letošního roku pracovníci setkali pokaždé, tedy že komplikace s umístěním zesnulého řešili ve všech šesti případech.

Zatím se sice jednalo pouze o převoz ostatků z Příbramska a Mělnicka, ale není vyloučeno, že se to může stát i v ostatních okresech. „Dochází tak k absurdním situacím, že těla zemřelých mohou v končeném důsledku zůstat na místě skonu, protože pohřební služby je odmítnou odvážet, jelikož nemají kam,“ varoval Houdek.

Řešit tento problém je přitom pro záchrannou službu paradoxní, protože její zaměstnanci se starají o živé a práce jim končí v momentě, kdy vypíší zdravotnickou dokumentaci.

Většinu zesnulých ohledávají záchranáři

Náměstek pro léčebně preventivní péči středočeské záchranky Jiří Knor uvedl, že to, aby celou záležitost řešila právě záchranka, považuje za absurdní. „Bohužel se nás to ale velmi týká, protože jsou to právě naši lékaři, kteří v terénu ohledávají zhruba v 90 procentech,“ řekl Knor.

Martin Houdek proto sdělil, že při krocích, které podnikl, se od právníků dozvěděl, že soudní lékařství jsou povinny zemřelého přijmout, protože pitva má vyloučit cizí zavinění a čím dříve je uskutečněna, tím včasněji může dojít k odhalení trestného činu. Z těchto důvodů vedení záchranky včera odeslalo dopis s prosbou o vyřešení celé situace ministryni zdravotnictví ČR Daně Juráskové.

Rajonizace při rozvozu těl selhala

Desetiletí přitom podle něj při umisťování zesnulých z jednotlivých okresů Středočeského kraje existovala rajonizace podle břehů Vltavy. O tom, že se situace změnila, se záchranáři údajně dozvěděli hned 1. ledna od primáře z Mělníka Zdeňka Tlustého. „Pohřební služba mi oznámila, že mají zemřelého, který byl ohledávajícím lékařem nasměrován na Bulovku, a tam ho odmítají přijmout. Tyto případy se nyní opakují prakticky každý den. Dokonce to došlo tak daleko, že na nás byl vyvíjen nátlak, abychom pitvu odvolali. To ale považujeme za nepřípustné,“ okomentoval Tlustý.

O nepřijímání prý záchranka nevěděla

Martin Houdek uvedl, že se tak záchranka bez jakéhokoli upozornění dostala do situace, kdy neví, co s těly dělat. Podotkl, že se bouří hlavně pohřební služby, které se zesnulými jezdí po Praze a nevědí, kam je umístit. „I kdybychom to věděli dříve, nevím, jak bychom s tím naložili, neboť zřizovatelem soudního lékařství je ministerstvo zdravotnictví. To podle mého názoru opět prokázalo, že není schopno organizovat a koordinovat své organizace,“ zdůraznil ředitel záchranky.

O tom, že každá mince má dvě strany, ale svědčí tvrzení primáře oddělení soudního lékařství zmiňované Fakultní nemocnice na Bulovce Michala Berana. Ten nastínil historii oddělení s tím, že když bylo v roce 2000 založeno, sloužilo pouze čtyřem pražským obvodům. O dva roky později se podle jeho slov zjistilo, že disponuje volnými kapacitami, a protože středočeská záchranka byla v problémech, nemocnice jí nabídla, že bude pitvat i pro střední Čechy.

Bulovka už kapacitně i personálně nestíhá

„Začínali jsme na 700 pitvách ročně a v roce 2008 už jsme se dostali na číslo 1600. Tehdy jsme zjistili, že to je maximum, pro pietní uchování ostatků, z hygienického hlediska, ale i kvůli počtu zdravotního personálu,“ řekl Beran.

Také sdělil, že již loni v lednu středočeské záchrance oznámil, že od února bude oddělení pitvat pouze šest okresů z 12, a to ty geograficky nejbližší. To, že by vedení středočeské záchranné služby o nepřijímání některých dalších těl z kraje v letošním roce předem neinformoval, však popřel.

Místo Kladeňáků odmítali Mělnické

„V prosinci jsem řediteli telefonoval, že už nadále nemůžeme pitvat okresy Příbram a Mělník. Došlo ale k nedorozumění, protože místo Mělníka bylo zamýšleno Kladno. Kvůli tomu pak v novém roce došlo k odmítnutí několika zesnulých z Mělnicka a místo toho jsme přijali Kladeňáky,“ vysvětlil primář s tím, že nyní oddělení kromě některých pražských částí pitvá už jen těla z okresů Praha-východ a západ, Nymburk a právě Mělník.

Za pět milionů by se postarali o celý kraj

Podle něj by bylo vhodné, aby se v souvislosti s tím záchranka buď to zkontaktovala z Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze, která je Kladnu nejblíže, a také má zřízeno oddělení soudního lékařství, nebo by Středočeský kraje měl začít vážně uvažovat nad návrhem, jenž mu primář učinil již před pěti lety. Jedná se prý o to, že za zhruba pět milionů korun ročně, které by kraj Bulovce zaplatil, by nemocnice mohla rozšířit kapacitu oddělení a také přibrat další zdravotnický personál. Poté by byla schopna zajistit pitvy pro kompletně celý kraj.

„Tuto možnost jsem projednával s ředitelem středočeské policie už před třemi dny. Je jí nakloněn a prý se pokusí o ní jednat s hejtmanem,“ dodal Michal Beran.

Problém je jako vždy v penězích

V čem se ředitel záchranné služby i primáře shodují, je, že za současnou situací vězí právě ekonomická stránka věci. „Soudnímu lékařství se rok od roku snižují příspěvky. V uplynulých letech byly v řádech milionů korun, ale v loňském roce už nedostali žádné. Bylo jim přislíbeno, že pitvy budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, avšak do této doby se nestalo vůbec nic. Obor je tak pro nemocnice ztrátový. Vidím v tom selhání ministerstva zdravotnictví,“ zhodnotil Houdek.

Kromě samotného problému s umístěním přináší současné odmítání těl zemřelých potíže i policii, které zdravotní pitvy a potažmo soudní pitvy významně pomáhají při odhalování trestných činů.

Ředitel středočeské policie Václav Kučera opakování těchto případů zhodnotil, že ukazují na recidivu. O tom, že by však uvažoval nad návrhem primáře oddělení soudního lékařství na pražské Bulovce, se ale nezmínil. „Sice je to legislativní problém, ale policie se to v praxi bytostně týká. Vyhláškou jsou totiž jasně stanoveny případy, kdy musí být zdravotní pitva vykonána. My pak na jejich základě vyhodnocujeme, zda za smrtí nebylo cizí zavinění,“ upřesnil Kučera.