To, že je na Kladensku nemovitostí na prodej či k pronájmu aktuálně málo, potvrdila Kladenskému deníku realitní makléřka Zděnka Uhlová z Realitní kanceláře MAXISS reality. „Na celém Kladensku je málo nemovitostí. Za prvé je to tím, že se jedná o lokality v blízkosti Prahy, za druhé tím, že jsou v poslední době levné hypotéky. Na druhou stranu si i přesto někteří hypotéku vzít nechtějí nebo nemohou, takže i pronájmů je málo. Například ve Slaném se vždy prodávalo nemovitostí méně, protože patří mezi menší město, Slaňáci jsou navíc velcí patrioti,“ prozradila makléřka.

Podle té by situace ohledně pronájmu bytů mohla být ještě výrazně horší. „Jestli se ještě uskuteční to, co chystá Česká národní banka, kdy by měla znemožnit mnoha lidem vzít si hypotéku, protože chce srazit tržní ceny nemovitostí, tak se ceny pronájmů ještě zvýší,“ sdělila Zděnka Uhlová.

Slova makléřky potvrzují fakt, že protože je náš region blízko prahy, volí si ho jako nové místo pro bydlení i lidé, kteří se stěhují z daleka za prací. Ceny ve srovnání s Prahou jsou totiž zcela někde jinde. Všichni tak shání parcely, domy i byty v okolí hlavního města.

Poptávka po domech je podle slov Zděnky Uhlové zhruba stejná, jako po bytech. A ceny se stoupají téměř ke hvězdám. „Většina lidí, kteří se snaží nemovitost prodat, mají většinou při nastavování ceny velké oči. Opakuje se to, co bylo před krizí asi před devíti lety, kdy ceny, stejně jako nyní, výrazně stouply. Lidé tehdy nevěděli, co by si za nemovitost řekli, a my jsme jim nemohli vysvětlit, že to takhle nepůjde do nekonečna. Nakonec se naše slova naplnila. Někteří byli po krizi rádi, že nemovitost prodali za dvě třetiny někdy i polovinu ceny, kterou původně chtěli,“ vysvětluje makléřka, podle které si lidé aktuálně s něčím podobným opět zahrávají.

Přesto existují lokality, kde se cena tak vysoko, v porovnání s ostatními nemovitostmi, nevyšplhá. Cena totiž velmi závisí na pracovních možnostech v okolí, skladbě obyvatelstva či dopravní obslužnosti. Nejžádanější jsou tak větší města či jejich okolí, kam povětšinou zasahuje ještě městská veřejná doprava či místa, v jejichž blízkosti je škola nebo školka.

„Když se podívám na různé nabídky nemovitostí, tak většinou naleznu staré domy, kde jsou ceny tak našponované, až je mi z toho mdlo. Ani se nedivím, že spousta lidí spíše shání pozemky na stavbu nových domů,“ řekla Zděnka Uhlová, podle které jsou z bytů nejžádanější ty malometrážní. Takzvané startovací byty totiž volí většina mladých lidí, kteří nehledí příliš do budoucnosti. „Avšak i velké byty jsou žádané, protože se najdou i velké rodiny, které nechtějí bydlet v domě,“ dodala makléřka.

Některá města včetně Slaného disponují takzvanými startovacími byty, například v Kladně bychom je ale hledali marně. „Soustředíme se na systémovou podporu nejvíce potřebných skupin obyvatel, kam patří rodiny s malými dětmi, ale i rovněž senioři nebo například samoživitelky. Nad rámec zvýhodnění, zakotveném v pravidlech pro přidělování bytů, může navíc rada města přidělit byt přímo, a to zejména ve zvláště problematických sociálních případech," říká kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), který současně upřesnil, že podle pravidel pro vyhodnocení obálkové metody pro přidělování bytu jsou nejvíce zvýhodněny rodiny s dítětem nebo více dětmi, kde alespoň jedno dítě nedosáhlo věku čtyř let.