Situace na trhu nemovitostí na Kladensku začíná ožívat. Alespoň to se dá usuzovat z průzkumu, který Kladenský deník učinil u několika realitních kanceláří ve městě. I když se makléři neshodují ve všech dotazovaných bodech, ztotožňují se v tom, že lidé znovu začínají nakupovat byty a pozemky, ale starší rodinné domky příliš na odbyt nejdou.

O malé byty je zájem všude

Podle realitní manažerky z kanceláře ve Váňově ulici Marie Caisové se nejvíce prodávají spíše menší byty do 2+1, ceny 1 200 000 korun a samozřejmě v osobním vlastnictví. „Po větších bytech u nás není poptávka už asi rok, prodáváme je jen ojediněle. V důsledku krize lidé dokonce slevili i z toho, že kupovaná nemovitost by měla být zrekonstruovaná a raději koupí byt v původním stavu, jen když bude cena co nejnižší,“ popsala Caisová.

To částečně potvrzuje i makléř Vladislav Konvalinka, který zastupuje realitní kancelář na třídě T. G. M. v Kladně. „Situace s prodejem bytů se od začátku roku začala vyvíjet pozitivněji. Naši klienti by se v tomto ohledu dali rozdělit do dvou skupin. Na ty, již shánějí opravdu malé byty o velikostech 1+kk maximálně do 2+kk, což jsou převážně mladí lidé, nebo segment těch, kterým již malý byt nestačí, nebo žili v podnájmu a nyní hledají větší prostor třeba kvůli rodině. Maximálně se však zajímají o byt velikosti 3+1, větší v nabídce zůstávají klidně i půl roku,“ uvedl Konvalinka.

Office managerka realitní kanceláře z Komenského ulice v Kladně Jitka Somsedíková má však s prodejem velkých bytů v poslední době jiné zkušenosti. „Nedávno jsem prodala několik velkých bytů. Domnívám se, že zájem o ně je hlavně proto, že letos lze pořídit 4+1 za cenu na úrovni loňských 3+1, tedy kolem 1 800 000 korun. Jako protipól k tomu ale prodáváme hodně i úplně malé byty. O ty střední velikosti nyní není příliš zájem,“ sdělila Somsedíková.

Ideální pronájem je do 10 tisíc korun

Podle jejích slov pak v oblasti pronájmů bytů vedou ty v kategorii 3+1. Včetně poplatků se prý měsíčně dají pořídit do deset tisíc korun. Naopak třeba studenti chtějí co nejmenší zázemí a snaží s nájemným vejít maximálně do částky osm tisíc korun.

Desetitisícový limit pronájmu je údajně odpovídající i pro klienty Vladislava Konvalinky. „Velikostně tomu odpovídá 2+1, ale lze najít i 3+1. Skládání kauce při pronájmech přitom lidem nijak nevadí. Už si na to zvykli stejně jako na hrazení poplatků kanceláři,“ řekl makléř.

Ne všichni jsou však ochotni zaplatit jeden nebo více nájmů navíc jako kauci a právě z tohoto důvodu podle Marie Caisové není v kanceláři, kterou zastupuje, o pronájmy příliš velký zájem.

Starší rodinné domy nejdou na odbyt

Oproti prodeji starších rodinných domů se ale zdá, že pronájem jde v realitních kancelářích ještě stále na odbyt. Zde se totiž všichni oslovení makléři vyjádřili tak, že o nemovitosti tohoto druhu je oproti velké nabídce minimální poptávka. Vladislav Konvalinka dokonce uvedl, že starší rodinný dům nyní prodá pouze ten, kdo ho nabídne pod cenou. „Odhaduji, že na pět prodejců domů máme asi jednoho zájemce. Podle mého totiž ceny hodně ovlivňují novostavby řadových domů nebo jiné developerské projekty, které ceny značně novostaveb stlačily dolů,“ zmínil.

To potvrdila i Jitka Somsedíková. „Rodinných domů k prodeji máme v nabídce přehršel, a to i přesto, že jejich ceny jsou asi o třetinu nižší, než byly v roce 2008. Když už se prodávají, tak v ceně do dvou milionů, na něž dosáhne nejširší spektrum zákazníků. Této částce ale odpovídají spíše domy mimo Kladno,“ upřesnila managerka.