Za rok se na policii kvůli dlužným alimentům zastaví asi stovka osob. Podle odborníků je to ale asi jen polovina těch, kteří se s problémem reálně potýkají. Ne každý totiž svůj případ nahlásí. Nejhůře na tom pak je okrsek Kladno- Kročehlavy, který sesbíral asi polovinu všech hlášení.

I proto se kladenský orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) přihlásil do programu odborného proškolování, který zdarma zajišťuje největší český asistenční program VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin. „Nejčastějším problémem, který řešíme denně, je rozdělení péče o děti. Potýkáme se ale také s multiproblémovými situacemi,“ uvedla vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Ivana Svobodová.

Oddělení tak řeší i ztrátu bydlení, násilí v domácnosti. Aktuálně také pracuje s rodinami, které mají větší počet dětí, o něž se nezvládají starat. „Zde však bývá jeden zásadní problém, a to jejich umístění do náhradních domovů,“ dodala Svobodová. Ročně tak v Kladně odbaví až 2000 případů.

Úřad mimo jiné také pomáhá rodičům samoživitelům v otázkách neplacení výživného. „Ještě donedávna jsme tento problém řešili vlastními silami a rodičům jsme radili sami a bez další pomoci. Spolupráci ze strany Asociace neúplných rodin a programu VašeVýživné.cz, vítáme s povděkem. Nabízí to větší časový prostor rodiče zastupovat. Veškeré kroky k tomu, aby se domohli výživného, museli dříve dělat sami,“ dodala Svobodová.

Ředitelka Asociace neúplných rodin Iveta Novotná doplnila, že situace v Kladně se lepší už pět let, a to zejména díky zlepšující se ekonomické situaci místních obyvatel. Stále ale není vyhráno. „Počet chronických dlužníků je zde spíše nad průměrem. Nicméně čím častěji a efektivněji se jim budou umět povinní i s pomocí příslušných institucí postavit, tím rychleji problém vyřešíme,“ řekla.