Druhý květnový víkend patřil ve Slaném dvanáctému ročníku městských slavností. Ten letošní měl podtitul Napoleonské války vČechách. Ty totiž zasáhly i dění na Slánsku.

V srpnu roku1813 se spojila rusko-pruská a rakouská vojska proti Napoleonově armádě v prostoru od Vraného na Peruc. Zde se setkali rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III. Po vítězné bitvě u Chlumu se pak carská vojska smnoha raněnými vrátila do Slaného, kde byl ve františkánském klášteře zřízen vojenský lazaret.

Městské slavnosti začaly vsobotu dopoledne, kdy hlavní třídou projel na koních před stovkami přihlížejících diváků Jan Roháč zDubé se svým doprovodem a zástupci spřátelených měst Tachova, Skalice, Pegnitzu, Linlithgowu a Neunburgu vorm Waldu. Za nimi šel pěší průvod v dobových kostýmech.

Další program slavností se odehrával na Masarykově náměstí a na hřišti Slavoje, kde končila ohňovou variací Pa-li-tchi. Na náměstí nechyběli vojáci spojeneckých armád z dob napoleonských válek na pětačtyřiceti koních, žonglér Vojta Vrtek, Kladenské heligonky, country Minaret nebo skupina Kryštof sRichardem Krajčem. Na hřišti se souběžně představila ruská armáda, k vidění tu byla třebajízdní lukostřelecká show nebo ukázky her kozáckého vojska.

Vneděli se vchrámu sv. Gotharda konala mše svatá a koncert duchovní hudby.

„Na slavnosti chodíme s manželem už řadu let. Letos se mi líbilo, že pořadatelé směrovali jízdní kavalerii na Slavoj. Na náměstí bylo klidněji. Vyšlo i počasí. Chtěli bychom poděkovat všem zainteresovaným za příjemné odpoledne a hezkou podívanou,“ uvedli manželé Holubovi ze Slaného.

Součástí dnů byly i zábavné soutěžní akce pro děti, výtvarný salon sedmi slánských amatérských výtvarníků vatriu muzea, koutek plný her pro děti i dospělé, kladení věnce u hrobu mladého důstojníka carské armády Barclaye de Tolly nebo zahájení letošní turistické sezony. Nechyběly ani stánky s rozličným tovarem,pečeným masem zdobové krčmy i staročeskou medovinou.

Autor: Hana Tichá