V Kladně si jeden neukázněný občan vysloužil ve správním řízení sankci ve výši 15 tisíc korun, ve Slaném se nejvyšší pokuta předaná do správního řízení kvůli nenošení roušek vyšplhala do výše 5 tisíc korun.

Jak sdělila mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová, kladenští strážníci řešili 79 přestupků podle krizového zákona a 28 přestupků podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

V uplynulých týdnech, kdy byl zaveden tvrdý lockdown, žádné výraznější výkyvy nezaznamenali, ale nějaké případy se objevily. Jeden třeba ve středu kolem poledne v ulici Obránců míru v Kročehlavech. Tam strážníci přijeli na základě hlášení, že se zde nachází šest osob, které nemají zakryté dýchací cesty. „Po příjezdu strážníků některé osoby odešly. Zůstali ale dva muži, kteří neměli respirátor. Strážníci oba vyrozuměli o přestupku a chtěli jim uložit pokutu ve výši 500 korun. Jeden z mužů s pokutou souhlasil, druhý však odmítl a žádal, aby věc řešil příslušný orgán, tak byl jeho případ předán do správního řízení,“ potvrdila Purkytová.

Mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková doplnila, že na magistrát dorazilo od loňska do března letošního roku ohledně porušování pandemických opatření 123 oznámení na 291 lidí. „Výsledkem je 53 vydaných a pravomocně ukončených příkazů či rozhodnutí s pokutou, jeden příkaz na místě, 23 vydaných zatím nepravomocných příkazů a pět rozhodnutí – odvolacích řízení,“ vyjmenovala Růžková.

Také ve Slaném strážníky zaměstnává dohled na dodržování vládních opatření. Jen vloni za dobu pandemie bylo evidováno 37 porušení. „Sedmnáctkrát bylo porušeno opatření v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, dvacetkrát opatření v rámci nesplnění povinnosti v době krizového stavu,“ sdělil vedoucí strážníků ve Slaném Bedřich Sirůček a doplnil, že celkově hlídky prověřovaly devadesát telefonických oznámení občanů, kde bylo podezření na porušování platných nařízení.

Přestože strážníci přicházejí s veřejností denně do úzkého kontaktu, dodnes v Kladně ani ve Slaném očkováni proti covidu-19 nebyli. Nezřídka proto onemocní a v ulicích následně chybí. Jen v Kladně tak v současnosti marodí s covidem-19 čtvrtina z celkového počtu strážníků. Ve Slaném od počátku roku onemocněli tři strážníci, včetně vedoucího Sirůčka.